Chovatele hadů uštkla smrtelně jedovatá mamba černá

ČTK ČTK
26. 2. 2011 19:25
Muž ještě dokázal sám odjet do nemocnice a zatelefonovat lékařům

Bruntál/Praha - Chovatele exotických hadů z Bruntálska uštkla v pátek večer silně jedovatá mamba černá. Muž skončil v péči specializovaného oddělení pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Ještě předtím stačil sám odjet autem do nemocnice v Krnově a po cestě volal lékařům, co se mu stalo.

Jed mamby černé je velice silný a toxický, úmrtnost po uštknutí je vysoká.

Chovatele plaz uštkl v pátek před 21:30. Po desáté večer ho letecká záchranka převezla do Prahy. Vinohradská informace zprávu o jeho stavu neposkytla.

Mamba černá patří mezi nejjedovatější hady světa. Její jed je velmi silný a citlivý jedinec může bez podání séra zemřít do několika minut. V jedu převládají neurotoxiny, které působí na mozková a míšní centra nervového systému. Hemolyzíny zase rozkládají červené krvinky a antikoaguliny zpomalují srážení krve.

Při jednom kousnutí vstříkne plaz oběti průměrně 100 až 120 mikrogramů jedu, dokáže však vstříknout dokonce 400 mikrogramů. Dávka smrtelná pro dospělého člověka je přitom už okolo deseti mikrogramů.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy