reklama
 
 

Silnice jsou jako sklo. Ledovka udeřila na Zlínsku, ambulance zahltily úrazy po pádu

AKTUALIZOVÁNO 9. 1. 2016
Foto: Thinkstock
Ledovka trápí zejména východ republiky, na Zlínsku způsobila řadu nehod. Nejezděte na Vsetínsko, varuje Ředitelství silnic a dálnic. Ambulance jsou plné lidí, co se zranili při pádu na ledu. Silničáři doporučují jezdit se zvýšenou opatrností. Český hydrometeorologický ústav navíc prodloužil až do nedělní 14 hodiny varování před ledovkou v šesti krajích - Jihomoravském, Jihočeském, Olomouckém, Plzeňském, Zlínském a na Vysočině. I když teploty proti předchozím dnům mírně stouply, na Jizerce v Jizerských horách dnes v noci meteorologové naměřili -17,4 stupně Celsia.

Praha - Silničáři prakticky na celém území republiky doporučují jezdit se zvýšenou opatrností. Kvůli srážkám a teplotám okolo bodu mrazu se tvoří náledí. Během dne se situace zhoršila zejména na východě republiky.

Zejména silnice ve Zlínském kraji pokryla ledovka, jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Namrzající déšť je příčinou řady nehod, některé z nich se neobešly bez zranění. Ředitelství silnic a dálnic ČR dokonce řidičům doporučuje, aby nejezdili na Vsetínsko, kde prší, déšť namrzá a silnice se stávají nesjízdnými. Ledovka trápí také chodce.

Před ledovkou varuje i Český hydrometeorologický ústav, který navíc prodloužil výstrahu. Nebezpečí podle něj hrozí až do nedělní 14 hodiny.

Deset nehod na Zlínsku

Podle Pavla Řezníčka z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje hasiči od půlnoci vyjížděli asi k desítce nehod. Mezi nejvážnější patřila nehoda ve Zlíně, kde osobní vůz Ford Focus narazil do stromu.

"Řidičku i spolujezdkyni museli hasiči vytáhnout z vozu pomocí pevné páteřové desky a předat do péče posádky zdravotnické záchranné služby. Dvě zraněné děti nebylo nutné vyprošťovat a hasiči jim předali plyšové dráčky Záchranáčky, aby zmírnili stresovou situaci, ve které se ocitly," uvedl Řezníček.

Pěti zraněnými včetně dvou dětí skončila nehoda ve Vsetíně, kde se srazila dvě osobní vozidla. Ve Zlechově na Uherskohradišťsku zase podle internetových stránek Ředitelství silnic a dálnic ČR naboural sypač do domu a zablokoval komunikaci.

Silnice jsou jako sklo

"Silnice jsou jako sklo, jsou hodně namrzlé. I hasiči musejí se svou technikou jezdit krokem," poznamenal Pavel Řezníček z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Namrzlé chodníky a komunikace trápí také chodce.

"Naše traumatologické ambulance jsou od rána přeplněny zraněnými lidmi, kteří uklouzli na ledovce. Odhadem jde momentálně o 60 lidí, ale číslo bude stoupat. Část z nich přivezla rychlá záchranná služba, část dopravili příbuzní. Posilujeme personál, abychom nápor zvládli, i přesto jsou čekací doby neakutních úrazů několik hodin. Z 90 procent jde o úrazy po pádu, tedy zlomeniny, pohmožděniny a podobně, a to končetin, ale i páteře," popsala mluvčí uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská.

Ochromené Brno

V Brně a okolí byla po ránu zcela ochromena hromadná doprava, která nabírala až 45minutové zpoždění. Poté, co silničáři silnice posypali, se situace zlepšila, část míst v okolí Brna je ale stále těžko dostupná. To platilo zejména pro Blansko a vesnice v okolí, autobusy se nemohly dostat třeba do Mohelna. Vše se v pořádku rozjelo až po půl druhé odpoledne.

K větší opatrnosti vyzývají silničáři řidiče i na Vysočině.

Na Třebíčsku se tvoří námraza, navíc je zde hustá mlha. Ledovka je nyní i na Havlíčkobrodsku. Teploty se nyní v regionu pohybují v rozmezí od minus devíti do nuly. "Místy je na silnicích ujetý sníh, zejména na Pelhřimovsku. Většinou jsou ale silnice ošetřené a holé. Žádné havárie nemáme hlášené," uvedl Vít Krištof ze Správy a údržby silnic Vysočiny.

Pozor by si měli dát i řidiči v jižních a západních Čechách, zejména na úpatí Šumavy. Na Strakonicku a Klatovsku totiž prší. "Srážky jsou mrznoucí a vytváří se zde nebezpečná ledovka," varoval Jaroslav Hintermüller z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

autoři: Domácí, ČTK | 9. 1. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama