Silnice jsou jako sklo. Ledovka udeřila na Zlínsku, ambulance zahltily úrazy po pádu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2016 13:13
Ledovka trápí zejména východ republiky, na Zlínsku způsobila řadu nehod. Nejezděte na Vsetínsko, varuje Ředitelství silnic a dálnic. Ambulance jsou plné lidí, co se zranili při pádu na ledu. Silničáři doporučují jezdit se zvýšenou opatrností. Český hydrometeorologický ústav navíc prodloužil až do nedělní 14 hodiny varování před ledovkou v šesti krajích - Jihomoravském, Jihočeském, Olomouckém, Plzeňském, Zlínském a na Vysočině. I když teploty proti předchozím dnům mírně stouply, na Jizerce v Jizerských horách dnes v noci meteorologové naměřili -17,4 stupně Celsia.
Foto: Thinkstock

Praha - Silničáři prakticky na celém území republiky doporučují jezdit se zvýšenou opatrností. Kvůli srážkám a teplotám okolo bodu mrazu se tvoří náledí. Během dne se situace zhoršila zejména na východě republiky.

Zejména silnice ve Zlínském kraji pokryla ledovka, jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Namrzající déšť je příčinou řady nehod, některé z nich se neobešly bez zranění. Ředitelství silnic a dálnic ČR dokonce řidičům doporučuje, aby nejezdili na Vsetínsko, kde prší, déšť namrzá a silnice se stávají nesjízdnými. Ledovka trápí také chodce.

Před ledovkou varuje i Český hydrometeorologický ústav, který navíc prodloužil výstrahu. Nebezpečí podle něj hrozí až do nedělní 14 hodiny.

Deset nehod na Zlínsku

Podle Pavla Řezníčka z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje hasiči od půlnoci vyjížděli asi k desítce nehod. Mezi nejvážnější patřila nehoda ve Zlíně, kde osobní vůz Ford Focus narazil do stromu.

"Řidičku i spolujezdkyni museli hasiči vytáhnout z vozu pomocí pevné páteřové desky a předat do péče posádky zdravotnické záchranné služby. Dvě zraněné děti nebylo nutné vyprošťovat a hasiči jim předali plyšové dráčky Záchranáčky, aby zmírnili stresovou situaci, ve které se ocitly," uvedl Řezníček.

Pěti zraněnými včetně dvou dětí skončila nehoda ve Vsetíně, kde se srazila dvě osobní vozidla. Ve Zlechově na Uherskohradišťsku zase podle internetových stránek Ředitelství silnic a dálnic ČR naboural sypač do domu a zablokoval komunikaci.

Silnice jsou jako sklo

"Silnice jsou jako sklo, jsou hodně namrzlé. I hasiči musejí se svou technikou jezdit krokem," poznamenal Pavel Řezníček z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Namrzlé chodníky a komunikace trápí také chodce.

"Naše traumatologické ambulance jsou od rána přeplněny zraněnými lidmi, kteří uklouzli na ledovce. Odhadem jde momentálně o 60 lidí, ale číslo bude stoupat. Část z nich přivezla rychlá záchranná služba, část dopravili příbuzní. Posilujeme personál, abychom nápor zvládli, i přesto jsou čekací doby neakutních úrazů několik hodin. Z 90 procent jde o úrazy po pádu, tedy zlomeniny, pohmožděniny a podobně, a to končetin, ale i páteře," popsala mluvčí uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská.

Ochromené Brno

V Brně a okolí byla po ránu zcela ochromena hromadná doprava, která nabírala až 45minutové zpoždění. Poté, co silničáři silnice posypali, se situace zlepšila, část míst v okolí Brna je ale stále těžko dostupná. To platilo zejména pro Blansko a vesnice v okolí, autobusy se nemohly dostat třeba do Mohelna. Vše se v pořádku rozjelo až po půl druhé odpoledne.

K větší opatrnosti vyzývají silničáři řidiče i na Vysočině.

Na Třebíčsku se tvoří námraza, navíc je zde hustá mlha. Ledovka je nyní i na Havlíčkobrodsku. Teploty se nyní v regionu pohybují v rozmezí od minus devíti do nuly. "Místy je na silnicích ujetý sníh, zejména na Pelhřimovsku. Většinou jsou ale silnice ošetřené a holé. Žádné havárie nemáme hlášené," uvedl Vít Krištof ze Správy a údržby silnic Vysočiny.

Pozor by si měli dát i řidiči v jižních a západních Čechách, zejména na úpatí Šumavy. Na Strakonicku a Klatovsku totiž prší. "Srážky jsou mrznoucí a vytváří se zde nebezpečná ledovka," varoval Jaroslav Hintermüller z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy