Živě od soudu: Policejní ředitel trvá na své nevině

Miloslav Lubas
19. 10. 2010 13:45
Obžaloba: Exšéf liberecké policie prý zneužil pravomoc i pro ČSSD

Liberec - Bývalý ředitel policie na Liberecku Miroslav Dvořák čelí u Okresního soudu v Liberci obžalobě, podle které pomohl i dvěma vysokým funkcionářům sociální demokracie. A sice předsedovi ČSSD v Libereckém kraji a europoslancovi Robertu Duškovi a náměstkovi libereckého hejtmana pro dopravu Martinu Seppovi.

Dvořákovi hrozí za zneužití pravomoci veřejného činitele a další čtyři trestné činy až osm let vězení.

Exředitel Dvořák na úvod své obhajoby řekl: "Mám velké množství důkazů o své nevině. Má výpověď bude trvat několik dnů nebo týdnů."

Souce Richard Skýba však Dvořáka po několika ostrých konfliktech přesvědčil, aby vypovídal věcně. Dvořákova obhajoba skončí pravděpodobně ještě dnes. Zítra přijdou na řadu důležité svědci.

Státní zástupce Adam Bašný viní šestapadesátiletého Dvořáka i z toho, že požadoval úplatek 250 tisíc korun od soukromé firmy a dopustil se podvodu se škodou 100 tisíc korun. Zaměstnanci policie mu také ve své pracovní době údajně opravovali dům a vozili tam služebními vozy materiál. Dvořák se hájí, že je nevinný a stal obětí spiknutí svých protivníků v policii.

Policisté poslechli Dvořáka
a sedí u soudu s ním

Společně s Dvořákem usedli na lavici obžalovaných další tři bývalí policejní důstojníci z Liberce - Miroslav Valášek, Miroslav Kučera a Josef Šůma.

Policejní inspekce zjistila, že s bývalým ředitelem a později s vedoucím územního odboru vnější služby spolupracovali při jeho některých trestných činech . Státní zástupce je obžaloval stejně jako Dvořáka ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Ve vězení mohou skončit až na tři roky. Udělali, co jim Dvořák řekl.

"Nikdy jsem jim nic nenařizoval nebo neuložil," prohlásil Dvořák.

V Seppově případě prý Valáškovi pouze řekl v rozverném silvestrovském duchu: "Zařiď to, vyřiď to".

Dvořák tvrdí, že Valáškovi nenakázal, aby záznam z radaru o Seppově přestupku zařadil mezi nečitelné. "O nějaké složce nečitelné jsem ani nevěděl," vypověděl před soudem.

Sedm trestných činů?
Tak to vidí obžaloba

Obžaloba obsahuje celkem sedm Dvořákových trestných činů.

Třikrát jde o zneužití pravomoci veřejného činitele, jednou o podvod, přijímání úplatku, porušování služební povinnosti a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Náměstka libereckého hejtmana pro dopravu Martina Seppa policisté přistihli, když překročil v obci Pertoltice na Liberecku  povolenou rychlost o 49 kilometrů za hodinu. Sepp poslal Dvořákovi mobilem SMS zprávu o tom, co se stalo. Dvořák pověřil podle obžaloby Valáška, aby radarový záznam o Seppově přestupku založil mezi nečitelné, a řekl policistům, ať mlčí.

Europoslanec a krajský předseda ČSSD Robert Dušek telefonoval na konci listopadu 2008 Dvořákovi a chtěl vědět, jestli se proti Seppovi vede nějaké nové trestní stíhání. A pokud ano, tak kdo z policistů případ otevřel a kdo ho zpracovává.

Dušek se od Dvořáka dozvěděl, že žádné nové trestní stíhání proti Seppovi policisté nezahájili. Některá média o případu informovala na základě informací od neuvedených zdrojů již v zimě 2009, Duškovou pozicí v ČSSD to však neotřáslo.

Službičky? Tu sehnat číslo,
tu jeho majitele

Jak vyplývá z obžaloby, Dvořák také sháněl pro českolipského podnikatele Tomislava Procházku mladšího informaci o tom, komu patří dvě mobilní telefonní čísla.

Podle Dvořáka však Procházka chtěl zjistit pouze údaje o jednom telefonním čísle. Na druhé prý dostával SMS příbuzný Dvořákovy podřízené. 

Dvořák řekl Kučerovi, že obě "čísla" páchají trestnou činnost.

Za vším však  byly SMS upozorňující na údajnou nevěru. "Obsah textových zpráv vzbuzoval podezření, že dochází k trestnému činu pomluvy nebo poškozování cizích práv," upozornil Dvořák.

V první polovině 90. let skončil Tomislav Procházka mladší i jeho otec ve vězení za pletichy při veřejných dražbách. V roce 1999 zatkli kriminalisté Procházku mladšího pro podezření z vraždy ředitele liberecké akciové společnosti Limas Ludvíka Petružely. Vinu se mu ale nepodařilo prokázat. Před několika lety byl naopak odsouzen na 12 let do vězení podnikatel Marcel Minařík, který plánoval vraždu Tomislava Procházky mladšího.

Dvořák působil dlouho na vysokých policejních funkcích v České Lípě, před odchodem do Liberce tam dělal zástupce ředitele.

Dvořák: Policii jsem dával materiál ze svého

Kvůli Duškově dotazu, jestli Sepp není zapletený do nějaké trestného činu, volal Dvořák Šumovi. 

Šuma mu vyhověl a v policejní databázi ověřil, že je Sepp v žádném novém trestním stíhání nefiguruje. "Sám jsem v policejním systému nikoho lustrovat nemohl. Neuměl jsem tam hledat," vysvětlil Dvořák, proč se "na Seppa nepodíval" sám.

Využívání civilních zaměstnanců a služebních aut pro sebe označil Dvořák za nesmysl, stejně jako obžalobu z podvodu a z přijímání úplatku. Na opravy chátrajícího sídla libereckého policejního ředitelství prý naopak dovezl vlastní materiál nejméně za 100 tisíc korun.

S představiteli firmy, od níž údajně požadoval úplatek, jednal Dvořák ve svém domě.

"Ale jenom jsem je zpucoval, jak je možné, že dluží mému kamarádovi podnikateli peníze," vypověděl Dvořák.

V obžalobě stojí, že Dvořák chtěl, aby firma převedla na účet podnikatele 250 tisíc korun, jinak zmaří rozjednanou dodávku radarů na měření rychlosti do obcí na Liberecku.

Rovněž podvod se škodou 100 tisíc korun Dvořák  popřel. "Na všechno jsou účty. Udělali to na mě všechno lidi, kteří by měli tady u soudu stát místo mě," prohlásil Dvořák. Práci policejní inspekce i státního zástupce označil bývalý policejní ředitel za velmi špatnou.

 

Právě se děje

Další zprávy