Policista obviněný ze zneužití pravomoci je mimo službu

ČTK ČTK
10. 5. 2012 13:08
U zbylých dvou policistů k tomu nebyly shledány zákonné důvody, ve službě zůstávají
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Liberec - Jeden z libereckých policistů, kteří byli zadrženi a obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, byl ke čtvrtku postaven mimo službu.

U zbylých dvou policistů k tomu nebyly shledány zákonné důvody, ve službě proto zůstávají, řekla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Generální inspekce bezpečnostních sborů minulý týden zadržela pět policistů z Prahy a severních Čech. Viní je, že zneužívali přístup do policejních databází a informace předávali soukromým detektivům a vymahačům.

Ti je prý používali k vydírání podnikatele. Chtěli po něm, aby jim zajistil hladký obchod s pohonnými hmotami. Obviněno bylo i několik civilistů.

Vedoucí libereckého územního odboru policie Pavel Finkous uvedl, že se po prostudování dostupných materiálů rozhodl postavit mimo službu jen jednoho kriminalistu.

U dalších dvou obviněných policistů k tomu zatím neshledal "naplnění zákonných důvodů". "A tak zůstávají ve službě," uvedl Finkous.

Inspekce spolu s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinila 11 lidí. Šestičlenná skupina civilistů údajně při svém obchodování chtěla získat nelegální výhody.

Pomocí údajů získaných od policie měl být dvaačtyřicetiletý podnikatel vydírán. Mezi obviněnými policisty je příslušník protikorupční policie, šéf obvodního oddělení nebo vyšetřovatel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy