Liberecký kraj dostane na zaplavené silnice 131 milionů

ČTK ČTK
10. 7. 2013 14:50
Opravy silnic po povodních vyjdou podle kraje na 154 milionů, pomůže mu stát
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Nohl

Liberec - Více než 23 milionů korun musí dát Liberecký kraj na opravy svých silnic poškozených letos v červnu povodněmi. Dalších 131 milionů korun získá ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Zatímco při minulých povodních byla spoluúčast kraje padesátiprocentní, po těch letošních může od státu dostat až 85 procent nákladů.

Opravy by měly začít ještě letos a pokud možno i skončit, řekl novinářům hejtmanův náměstek pro ekonomiku Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

Ve státním fondu je na opravy škod po červnových povodních připraveno 1,3 miliardy korun. Liberecký kraj má škody na 74 úsecích dohromady za více než 154 milionů korun.

"Jsou to většinou podemleté nábřežní zdi, utržené krajnice, poškozené propustky. Většina těch škod je na Liberecku, pár jich je na Semilsku a také na Českolipsku," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Nejvíce poškozená je silnice ve Zdislavě, která si vyžádá opravy za 15 milionů korun.

Povinnou spoluúčast na opravách pokryje kraj z velké části více než osmncátimilionovou rezervou, která byla připravena na případnou úhradu korekce za regionální operační programy.

"V letošním roce ty peníze na korekci určitě potřebovat nebudeme," vysvětlil Půta. Další peníze jsou z pokut vybraných od dopravců nebo prostředků, které se díky veřejným soutěžím podařilo ušetřit na opravách krajských komunikací.

"V současné době se k opravám po povodních zpracovávají projektové dokumentace, aby bylo možné co nejdříve vypsat veřejné soutěže," doplnil Pieter.

Letošní záplavy zasáhly v Libereckém kraji 45 obcí a způsobily škody za 568,4 milionu korun. Ve srovnání s rokem 2013, kdy velká voda zasáhla polovinu území kraje a zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun, tak byly letos škody relativně velmi malé.

Největší zůstaly na krajských silnicích a mostech, kde přesáhly 244 milionů korun. Zhruba 90 milionů jsou ale škody, které vznikly už před třemi lety a zatím nebyly opraveny, letošní velká voda je jen zhoršila.

Tyto škody budou odstraněny v rámci velkých oprav do konce roku 2015.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy