Liberec - Liberecký magistrát opět připravuje prodej letiště. Požaduje za něj minimálně sto milionů korun.
Ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům) ve středu uvedl, že liberecký rozpočet pro příští rok je značně napjatý a město potřebuje finance i na spolufinancování projektů, které získaly dotace z evropských fondů.
Liberec chtěl letiště prodat už v loňském roce. Měl i kupce, z prodeje ale sešlo. Právě Šolc byl tehdy jedním z těch, kteří prodej kritizovali. Nyní chce na prodej areálu vyhlásit mezinárodní tendr, podmínkou ale bude zachování letiště.
Liberecké letiště funguje od roku 1934. V současné době je mezinárodní, ale neveřejné. Letadla ze zahraničí se musejí ohlásit 24 hodin předem. Kvůli hluku a chybějícímu osvětlení mohou letadla přistávat jen ve dne. Letiště navíc nemá pevnou přistávací dráhu, takže tam mohou přistát jen malá letadla do 5,7 tuny pro 12 až 14 pasažérů. Nová dráha by stála 200 až 300 milionů korun a na takovou investici město nemá.
Letiště mělo změnit majitele už před pěti lety, kdy o něj měla zájem firma Exonex Airport CZ. Za půl miliardy korun chtěla vybudovat mezinárodní letiště, projekt ale ztroskotal.
Proti prodeji se postavila veřejnost
Na začátku roku 2010 chtělo město Liberec 70hektarový areál znovu prodat za nejméně 104,9 milionu korun. Zájem měla pouze zakladatel společnosti Integra Petr Turek. Mediální kampaň proti prodeji a negativní ohlas veřejnosti ale prodej překazily.
"Má nabídka se stala předmětem politické kampaně některých politických subjektů a nepodložených spekulací. Považuji tuto situaci za nešťastnou a natolik zasahující do mého osobního života, že jsem nucen svou nabídku vzít zcela zpět," uvedl tehdy ve svém vyjádření pro zastupitelstvo Turek.
Šolc věří, že se v mezinárodním tendru podaří najít tři až čtyři vážné zájemce, s nimiž bude město dál jednat. Prodej letiště by ale nejdříve mělo projednat městské zastupitelstvo. Proti prodeji se přitom staví nejen opoziční Změna pro Liberec Jana Korytáře, ale také koaliční ČSSD.
Město ale podle Šolce potřebuje peníze. V příštím roce radnice počítá s příjmy jen jeden a půl miliardy korun. Méně peněz proto dostanou příspěvkové organizace, radnice zkrátila i dotace na městskou dopravu. Dopravní podnik dostane jen 200 milionů korun, v letošním roce měl přitom o pět milionů víc.