Afghánští piloti budou dále trénovat v Pardubicích

ČTK ČTK
23. 11. 2011 16:12
Několik afghánských pilotů se na pardubickém letišti školí od letošního léta
Vrtulník Mi-17
Vrtulník Mi-17 | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pardubice - Afghánští piloti budou i v příštím roce cvičit na pardubickém letišti. Armáda zde otevřela i nové simulační centrum.

"Byla jsem informována, že smlouva o výcviku afghánských a amerických pilotů na ruských strojích je pro rok 2012 podepsána," řekla pardubická primátorka Štěpánka Fraňková (SPP).

Afghánští piloti v Pardubicích trénují od letošního léta na vrtulnících Mi-17. Tento typ vrtulníků je pokládán za mimořádně vhodný do afghánských podmínek, proto je americká armáda pro Afghánistán objednala a financuje výcvik pilotů i pozemního personálu v Pardubicích.

V současné době se v Pardubicích školí čtyři afghánští piloti. Jejich výcvik by měl skončit do konce roku.

Nově otevřené simulační centrum je součástí Centra leteckého výcviku. Piloti budou moci využít například letecké simulátory, které napodobují skutečný let různými typy stíhaček, vrtulníků nebo jiných letounů. Sloužit bude zejména českým letcům.

"Nicméně vzhledem k tomu, že podle odborníků nejsou trenažéry podobné kvality nikde v Evropě, je jeho potenciál určitě velký," řekla Fraňková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy