Liberec už staví bazén, který rozbil koalici

ČTK ČTK
22. 8. 2011 20:52
Dostavbu bazénu za 140 milionů korun zajistí firma Syner
Dostavbu bazénu za 140 milionů korun zajistí firma Syner.
Dostavbu bazénu za 140 milionů korun zajistí firma Syner. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - V Liberci začala stavba první z kontroverzních zakázek, jež vedly k rozpadu radniční koalice.

Dostavbu bazénu za 140 milionů korun zajistí místní stavební společnost Syner, která zvítězila ve veřejné soutěži.

Nákladný projekt je z 85 procent financován z evropských fondů, zbytek zaplatí město. Celá stavba by měla být hotova už za rok.

Přístavba vyroste vedle plaveckého bazénu, který byl postaven v 80. letech minulého století a má padesátimetrový bazén. Součástí bude i pětadvacetimetrový bazén se šesti drahami a variabilní výškou hladiny určený zejména pro plavecký výcvik školáků.

Bazén bude bezbariérový, v přístavbě bude i malý bazén se slanou vodou, dětská sauna a devítimetrová věž pro výcvik potápěčů.

Město má i menší bazény ve školách, byly ale většinou vybudovány v 70. letech minulého století a jejich technologie je zastaralá. "Investovat do jejich oprav by pro město bylo velmi nevýhodné," dodal náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc.

Připustil ale, že jeden pětadvacetimetrový bazén pro všechny školáky stačit nebude, a tak bude nutné jeden ze školních bazénu v nejbližších letech přece jen zrekonstruovat. Zatím ale není jasné, kde na to město vezme peníze.

Úřad neobjevil pochybení

Dostavba bazénu je jedním ze dvou kontroverzních projektů, které prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Tím druhým je revitalizace městských lázní za 360 milionů korun, která by měla začít v září.

Přípravu obou náročných staveb zahájila ještě předchozí radnice vedená ODS a primátorem Jiřím Kittnerem. Nově zvolená reprezentace tehdy ještě v čele s Janem Korytářem ze Změny pro Liberec pak na začátku roku zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze.

Korytář ale nakonec odmítl smlouvy podepsat. Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné.

Liberci podle nich hrozí, že bude muset vrátit evropské dotace nebo zaplatit miliony korun navíc. Všechny strany se pak obrátily na ÚOHS, aby zakázky prověřil. Žádná pochybení, která by vedla k zahájení správního řízení, ale úřad nenašel.

Spory nicméně vedly k rozpadu radniční koalice a v polovině dubna i k odvolání Korytáře z postu primátora. Od té doby vede město menšinová koalice ČSSD, Liberce občanů, Věcí veřejných a dvou ze tří zastupitelů Unie pro sport a zdraví.

Koalice má 18 mandátů v devětatřicetičlenném zastupitelstvu.

 

Právě se děje

Další zprávy