Liberec se obává nedostatku pediatrů, odcházejí jinam

ČTK ČTK
10. 2. 2012 16:35
V poslední polovině roku přišla liberecká nemocnice o tři atestované odborníky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Liberec - Dětskému oddělení Krajské nemocnice Liberec do budoucna hrozí nedostatek zkušených pediatrů s dostatečným vzděláním.

Současná generace soukromých dětských lékařů v Česku totiž stárne a to může znamenat, že zkušení odborníci z nemocnic začnou odcházet do soukromé sféry, řekl primář dětského oddělení Martin Zítek.

O pediatrii podle něj navíc není odpovídající zájem ani mezi studenty medicíny. Nevýhodou oboru je i to, že mezi dětskými lékaři převažují ženy. Platí to i pro liberecké oddělení.

"Riziko pro nemocnici je to, že mi začínají odcházet lékaři z lůžkového zařízení. To znamená plně kvalifikovaní specialisté," potvrdil primář.

Za poslední půlrok tímto způsobem krajská nemocnice přišla o tři plně atestované odborníky. Podle Zítka obecně chybí právě generace stabilních čtyřicátníků nebo padesátníků schopných samostatně pracovat.

Na oddělení je 15 lékařů, z toho 13 žen. Jde hlavně o mladé lékařky připravující se na atestaci. "Když si udělají vzdělání, tak většinou řeší své mateřské povinnosti a pak už se moc nechtějí vracet do nemocnice," podotkl Zítek.

Soukromá praxe je lákavější

Pro mladé pediatry to prý platí obecně, po dosažení kvalifikace je pro ně soukromá praxe lákavější než služby v nemocnici. Než se ze začínajícího lékaře stane v oboru odborník, trvá podle Zítka nejméně deset let.

Generace privátních pediatrů stárne, a bude se proto snažit ordinace postupně předávat mladším. Podle Zítka je proto možné, že se dětská oddělení některých nemocnic vylidní.

Podobně to vypadalo na začátku 90. let minulého století, kdy začaly soukromé ordinace dětských lékařů vznikat.

Dětské oddělení nemocnice v Liberci je jedním z největších mimofakultních dětských oddělení v zemi. Je rozděleno na dvě části - pediatrii a neonatologii. V Libereckém kraji je také jediným specializovaným zařízením, které se může starat o nedonošené děti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy