Liberec může přijít o desítky milionů. Napadne posudek

ČTK ČTK
18. 10. 2012 9:06
Posudek ukázal, že je zakázka na rekonstrukci lázní předražená o 15 až 20 procent
Liberecký radnice, ilustrační foto.
Liberecký radnice, ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Liberec - Vedení liberecké radnice nesouhlasí s výsledkem posudku, který si nechala vypracovat Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod ohledně rekonstrukce historických lázní. Podá proti němu námitky.

Řekla to mluvčí města Pavlína Stránská.

Podle experta je zakázka za bezmála 300 milionů korun předražená o 15 až 20 procent a Liberci tak hrozí zkrácení dotace až o 70 milionů korun. Původně se hovořilo o 50 milionech. Případem se navíc zabývá protikorupční policie.

"Mohu jen potvrdit, že šetření probíhá," řekl mluvčí útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. Podle informací ČTK si policisté podklady k zakázce vyžádali i od regionální rady.

Vedení města ale pochybení odmítá. "Právní posudky potvrdily, že jsou (smlouvy) v pořádku. Nic pochybného na nich nenašel ani Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Proto se jimi vůbec nezačal zabývat," uvedla Stránská.

Regionální rada si přesto nechala posoudit od odborníků, zda je zakázka v pořádku.

První expert uvedl, že při správně vedeném výběrovém řízení by cena neměla přesáhnout 278 milionů korun a při soutěži zaměřené "na dosažení rozumně úsporné ceny" by nepřekročila částku 250 milionů.

Podle auditorů se v podkladech prolínala snaha o maximální možnou cenu. Předražení zakázky o desítky milionů korun potvrdil i druhý posudek.

Město tvrdí, že soutěž cenu snížila

Město argumentuje tím, že se soutěží podařilo cenu snížit. V rozpočtu se počítalo s cenou bez DPH 312,6 milionu korun, vítězná firma Chládek a Tintěra nabídla v konkurenci tří firem 299,5 milionu korun.

Námitky musí radnice poslat do konce října, konečný verdikt chce regionální rada vydat do konce listopadu letošního roku.

"Posudek obsahuje faktické chyby, ale konkrétní nebudu. Nejprve je zašleme na regionální radu," uvedl koordinátor evropských projektů magistrátu Michal Vereščák. Právě podle něj hrozí zkrácení dotace až o 70 milionů korun. "Ale nevěřím, že o takovou částku přijdeme," dodal.

Smlouvy pro město nevýhodné

Rekonstrukci lázní připravilo vedení radnice v čele s ODS a vypsalo i soutěž na dodavatele.

Nově zvolená reprezentace v čele s Janem Korytářem (Změna pro Liberec) pak na začátku loňského roku zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, Korytář ale nakonec odmítl smlouvy podepsat. Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou protikorupční organizace Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné.

Po odvolání Korytáře z místa primátora nové vedení města nakonec smlouvy s vítězi podepsalo. Podle mluvčí radnice jinou možnost primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) neměla.

"Jan Korytář odeslal oznámení (o rozhodnutí rady města) vítězi, čímž znemožnil případné zákonné zrušení výběrového řízení. Nepodepsání smlouvy po tomto kroku by znamenalo řízení s antimonopolním úřadem, které by jistě skončilo sankcí, stejně jako v případě Soukenného náměstí," upozornila Stránská.

I zakázku na rekonstrukci Soukenného náměstí zrušilo vedení radnice v čele s Korytářem. Podle antimonopolního úřadu to ale bylo bez řádného důvodu a městu úřad vyměřil pokutu 100.000 korun a dalších 30.000 korun za náklady řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy