Liberec - Společnost Člověk v tísni už využila 26 milionů korun z povodňové sbírky pro oběti loňských záplav.
Peníze směřovaly na okamžitou materiální pomoc a přímou finanční podporu postiženým domácnostem.
Zbylých zhruba sedm milionů chce organizace rozdělit nejpostiženějším domácnostem a použít je v preventivních protipovodňových programech.
Většina domů, které loni živel poničil, je už opravená. Mezi 747 nejvíce postižených domácností v Libereckém, Ústeckém a Pardubickém kraji dosud organizace rozdělila téměř 23 milionů korun, další část peněz šla na zakoupení materiální pomoci.
V průměru rodiny dostávaly necelých 31 tisíc korun. Ve výjimečných případech ale částka překročila i hranici 200 tisíc.
"Šlo například o rodinu, které voda pobořila jednu stěnu domu, a museli ho skoro celý přestavět. Dary nad 100 tisíc jsme přispívali v odůvodněných případech, z celkového počtu postižených dostalo tak vysokou částku 29 rodin," vysvětlil pracovník Člověka v tísni Jan Staněk.
Při stanovení částky se zohledňovala míra poškození domů, ekonomická situace lidí, ale i jejich rodinný či zdravotní stav.
Škody za miliardy
Zbytek peněz ze sbírky rozdělí Člověk v tísni domácnostem, které nadále zůstávají v kritické situaci.
"V průběhu ledna a února se vracíme do 170 domácností, kde kontrolujeme využití předchozího příspěvku a v případě potřeby můžeme znovu přispět větší částkou," doplnil vedoucí povodňového týmu Člověka v tísni Martin Crha.
Sto padesát dobrovolníků Člověka v tísni loni pomáhalo v Bílém kostele, v Raspenavě, ve Višňové, Frýdlantu, Hejnicích a Hrádku nad Nisou. Na místě v průměru zůstávali čtyři dny. Do některých domácností se ale vraceli i dva měsíce po záplavách.
Na severu Čech napáchala velká voda škody za více než deset miliard korun. Srpnové povodně jsou tak třetí nejničivější od roku 1997. Například jen v Libereckém kraji si vyžádaly pět lidských životů a způsobily škodu 8,2 miliardy korun.