Ženu mu chtěl zabít heparinový vrah, odškodné nedostane

ČTK ČTK
29. 11. 2011 14:59
Manžel zažaloval nemocnicni, soud prohrál. Žena prý kvůli heparinu nezemřela
Petr Zelenka u soudu
Petr Zelenka u soudu | Foto: Aktuálně.cz

Hradec Králové - Nemocnice v Havlíčkově Brodě nemusí zaplatit milionové odškodné muži, kterému se heparinový vrah Petr Zelenka pokusil zabít manželku. V úterý o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové.

Petr Zelenka před pěti lety v nemocnici zavraždil sedm pacientů. U dalších deseti hospitalizovaných se o to pokusil. Nyní si ve vězení odpykává doživotní trest.

Soudkyně Věra Adámková žalobu zamítla s tím, že manželku žalobce nezabil Zelenka. "Paní byla převezená do nemocnice v kritickém stavu, Zelenka jí dal tři dávky heparinu navíc, ale nezjistilo se, že by zemřela na následky tohoto podání heparinu," řekla Adámková. K soudu v úterý dorazila jen právní zástupkyně žalobce. Rozhodnutí soudu odmítla komentovat.

Obžaloba se snažila soud přesvědčit, že došlo k zásahu do rodinného života poškozeného a jeho práva na soukromí. Podle poškozeného navíc nemocnice mohla dříve přijmout opatření, která by podání heparinu zabránila.

Nemocnice naopak požadovala zamítnutí žaloby, protože žena nezemřela na následky podání heparinu. Porušení povinností nemocnice navíc není možné prokázat.

V souvislosti s havlíčkobrodskou nemocnicí projednávají soudy pět podobných žalob. Například další dva příbuzní ženy, kterou se Zelenka také pokusil zabít, žádali po nemocnici odškodné. Letos v červnu ale hradecký soud jejich žádost zamítl.

Odsouzený Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září roku 2006. Někteří na následky zředění krve vykrváceli.

Podle rozsudku by měl Zelenka příbuzným zaplatit téměř 2,4 milionu korun. Peněz se však od něj asi nedočkají. Podle dřívějšího zjištění Havlíčkobrodského deníku je Zelenka bez majetku a ve vězení nepracuje. Kvůli úhradě řízení u soudů na něj bylo vydáno několik exekucí.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy