Manžel a syn odškodné v kauze heparin nevysoudili

ČTK ČTK
14. 6. 2011 11:11
Podání heparinu nevedlo přímo k úmrtí ženy, proto krajský soud žalobu zamítl
Petr Zelenka zavraždil v havlíčkobrodské nemocnici sedm lidí, u deseti se o to pokusil. Ilustrační foto.
Petr Zelenka zavraždil v havlíčkobrodské nemocnici sedm lidí, u deseti se o to pokusil. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Manžel a syn ženy, kterou se pokusil v havlíčkobrodské nemocnici zavraždit podáním heparinu zdravotník Petr Zelenka, nemají nárok na odškodné milion korun.

Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Peníze požadovali po havlíčkobrodské nemocnici.

Nemocnice u soudu pochybení v této věci odmítla a navrhla zamítnutí žaloby. Zelenka v nemocnici před pěti lety zavraždil sedm pacientů a u deseti hospitalizovaných se o to pokusil. Nyní si odpykává doživotní trest vězení.

Nemocnice za vražednou činnost Zelenky neodpovídá

Soudkyně Věra Adámková při zdůvodnění rozsudku uvedla, že podání heparinu Zelenkou přímo nevedlo k úmrtí ženy, proto byla žaloba zamítnuta.

Proti verdiktu soudu je možné podat ještě odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Právní zástupce žalobců Oldřich Skalák řekl, že jeho klient je už po letech soudních sporů tak unavený, že se zřejmě nebude odvolávat.

Žena byla v havlíčkobrodské nemocnici hospitalizovaná 8. září 2006, ve zdravotnickém zařízení zemřela 24. září. "Žena nebyla obětí vražedné činnosti Petra Zelenky, zemřela z jiných důvodů než podáním heparinu. Nemocnice navíc neodpovídá za vražednou činnosti Petra Zelenky," řekl soudu právní zástupce nemocnice Jan Mach.

Dvojice se domáhala náhrady škody 1,75 milionu korun už u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, který však žalobu zamítl. Jeho verdikt potvrdil už dříve i hradecký krajský soud.

Peněz se pozůstalí zřejmě nedočkají

Hradecký soud projednával podobnou žalobu už na konci května. V tomto případě, kdy pět pozůstalých žalobou žádá po havlíčkobrodské nemocnici jako náhradu nemajetkové újmy 8,8 milionu korun, však nerozhodl a jednání odročil.

Pozůstalí po Zelenkových obětech zatím podali k hradeckému krajskému soudu šest žalob o náhradu škody či ochranu osobnosti. Žádných peněz se zatím nedomohli. Dvě žaloby podané v roce 2007 žalobci později vzali zpět, jednu žalobu soud zamítl.

Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával hospitalizovaným heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli. Zelenka by měl podle rozsudku pozůstalým zaplatit téměř 2,4 miliony korun. Peněz se však od něj asi nedočkají.

Podle nedávného zjištění Havlíčkobrodského deníku je Zelenka bez majetku a ve vězení nepracuje. Kvůli úhradě řízení u soudů na něj bylo vydáno několik exekucí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy