Za utýrání ditěte dostali rodiče 18 a 3 roky vězení

ČTK ČTK
30. 11. 2010 9:14
Manžel, který novorozence nakonec umlátil, dostal 18, manželka 3 roky vězení

Hradec Králové - Hradecký krajský soud poslal na 18 let do vězení třicetiletého Vlastimila Suchánka, který podle obžaloby zavraždil a týral novorozence.

Jeho jedenadvacetileté manželce Anně Suchánkové, která se podle spisu na týrání vlastního dítěte podílela, soud uložil tři roky vězení. Rozsudek dosud není pravomocný.

Předseda senátu Luboš Sovák při zdůvodnění rozsudku řekl, že jednání obžalovaných bylo mimořádně surové a trýznivé. "Chování obžalovaných bylo vůči tak malému dítěti krajně nevhodné," řekl Sovák.

Podle soudu se oba obžalovaní chovali nezodpovědně již před narozením dítěte, nechávali se živit od rodičů a babičky.

Obžalovaný byl podle rozsudku dominantní a agresivní, jeho manželka se jeho jednání podřídila. "Kdyby proti jeho jednání zasáhla dříve, nemuselo k úmrtí novorozence vůbec dojít," uvedl soudce Sovák.

Státní zástupkyně Hana Flídrová novinářům řekla, že uložené tresty odpovídají jejímu závěrečnému návrhu a celý případ označila za výjimečný.

"V obdobných případech, kdy otec týral dítě, tak se to dělo bez přítomnosti matky dítěte. V tomto případě matka dítěte byla přítomná a nejen, že nezabránila jednání svého manžela, ale dokonce se sama začala k němu chovat stejným způsobem," řekla státní zástupkyně Hana Flídrová.

Dost ho rozčilovalo, že dítě večer brečí

Podle obžaloby manželé týrali od února do března letošního roku novorozeně, které se narodilo v lednu. Večer ho balili do peřiny, čímž mu omezovali přístup ke vzduchu a také pohyb.

Suchánek prý navíc v několika případech novorozeně přes peřinu bil rukou a v březnu dítě minimálně dvakrát uhodil střední silou a způsobil mu četné zlomeniny lební klenby, krvácení mezi mozkové obaly a zhmoždění mozkové tkáně. Novorozeně i přes péči lékařů 23. března zemřelo.

Odsouzený se u soudu přiznal, že novorozeně zabaloval do peřiny a také ho v několika případech uhodil. Tvrdil, že svým jednáním chtěl, aby se dítě rychleji unavilo, vybrečelo a šlo spát.

"Dost mě rozčilovalo, že večer brečí," řekl. Obžalovaná vypověděla, že balení do peřiny byl nápad Suchánka, protože mu vadilo, že novorozeně brečí a nemohl se dívat na televizi. Sama se na jeho jednání nedokázala údajně dívat, připustila však, že sama novorozence do peřiny ve dvou případech zabalila.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy