Vozíčkáři v Hořicích mají nové chodníky i parkoviště

ČTK ČTK
23. 9. 2011 8:33
Hořice nechaly za 161 milionů korun odstranit bariéry ve městě

Hořice (Jičínsko) - Rozsáhlou opravu chodníků a komunikací ukončili ve čtvrtek v Hořicích. Město v rámci akce Hořice - město bez bariér nechalo odstranit většinu překážek, které ztěžují život hlavně starším lidem, vozíčkářům a handicapovaným.

Celkový projekt vyšel na 161 milionů korun. Dotací více než 90 milionů přispěla Evropská unie.

V devítitisícových Hořicích sídlí ústav pro tělesně postižené, domov důchodců a léčebna dlouhodobě nemocných. Projekt zahrnoval úpravu 66 různých stavebních objektů. Oprava chodníků je tak v Hořicích největší investicí za posledních několik desítek let. Stavba trvala od června 2009.

Nově ve městě vznikly čtyři bezbariérové trasy vedoucí z centra do okrajových částí. Stavební firma opravila řadu chodníků i silnic. Přibyly i přechody či bezbariérové přístupy do některých obchodů, škol, institucí a sportovišť. Některé budovy škol nebo zdravotnictví se dočkaly nového výtahu.

Na vrchu Gothard, kde je známá sochařská galerie pod širým nebem, sportovní areál nebo hřbitov, vzniklo nové parkoviště. Další parkovací stání pro invalidy se postavily po celém městě. Stavbaři obnovili i dvě nepřehledné křižovatky. Součástí projektu bylo i rozšíření městské zeleně a veřejného osvětlení. Realizaci zajišťovala stavební společnost Hochtief CZ.

V Královéhradeckém kraji je hořický projekt jedním z nejvíce podporovaných Evropskou unií. EU přispěla i na společenské centrum v Trutnově, a to částkou 176 milionů korun. Dalších 87 milionů šlo na modernizaci koupaliště Knížecí v Jičíně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 1 hodinou

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy