Nadace ČEZ pomohla další škole k odstranění bariér

Ekonomika Ekonomika
13. 9. 2011 17:03
Za peníze od nadace škola pořídí schodišťové plošiny pro děti na vozíčku
Základní škola v Kostelci nad Černými lesy dostala příspěvek na pomoc dětem na vozíčku
Základní škola v Kostelci nad Černými lesy dostala příspěvek na pomoc dětem na vozíčku | Foto: Nadace ČEZ

Kostelec nad Černými lesy - Základní škola v Kostelci nad Černými lesy získala od Nadace ČEZ peníze na to, aby usnadnila pohyb handicapovaným žákům. V rámci projektu "Oranžové schody" dostala 837 tisíc korun, za které nakoupí a instaluje schodišťové plošiny pro děti na vozíčku.

"Cílem projektu je zpřístupnit vzdělávání žákům s postižením nebo se sníženou schopností pohybu a orientace a rovněž jim pomoci snáze se zapojit do kolektivu a společnosti vůbec," uvádí ředitel nadace Ondřej Šuch.

Příspěvek je podle něj určený na nákup pomůcek a vybavení, které ke svému provozu využívá elektrickou energii. Jedná se například o výtahy, plošiny, schodolezy nebo o zvukové a světelné naváděcí systémy.

Hlavním problémem jsou nyní schody

Odstranění bariér pomůže v Kostelci nad Černými lesy celkem třem žákům. Ti se sice zvládli začlenit do běžného vyučování, zájmových kroužků nebo výletů, doposud se ale nemohli bez problémů pohybovat po areálu školy.

Problém představují především schody, jinak je škola totiž včetně toalet zcela bezbariérová.

"Renda se rád zapojuje během přestávek do dětských diskuzí a her. Bohužel se ale stávalo, že jsme hodiny strávili ve třídě bez dětí, protože jsme se nemohli dostat po schodišti do učebny, kde měli jeho spolužáci vyučování," vysvětluje Anna Tóthová, maminka a asistentka jedenáctiletého Reného.

"Zapojení handicapovaných dětí do kolektivu je přínos nejen pro ně, ale také pro zdravé žáky. Učí se ohleduplnosti a tomu, že pomáhat je samozřejmost," říká ředitelka školy Lenka Lasáková.

Nadace ČEZ už takto podpořila šestnáct škol v České republice, celková částka přesáhla 8,4 milionu korun. "Určitě budeme v projektu pokračovat, snažíme se podpořit především ty školy, které jsou aktivní a mají snahu žáky s handicapem mezi ostatní děti začleňovat," doplňuje Ondřej Šuch.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy