Těžba plynu z břidlic: Ministr zruší souhlas k průzkumu

ČTK ČTK
11. 4. 2012 7:35
Proti průzkumu či těžbě plynu z břidlic protestují zástupci obcí a měst i veřejnost
Stovky lidí v Náchodě protestují proti těžbě břidlicového plynu.
Stovky lidí v Náchodě protestují proti těžbě břidlicového plynu. | Foto: Viktor Vlach

Božanov (Náchodsko) - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) zruší původní souhlas se stanovením průzkumného území břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku. Nařídí nové projednání celé věci.

Oznámil to na setkání se starosty v Božanově na Náchodsku.

Proti vytyčení průzkumného území a případnému povolení průzkumu či těžby protestují zástupci desítek obcí a měst a také veřejnost.

Ministr novinářům řekl, že rozkladová komise ministerstva má lhůtu do tohoto pátku, aby vypracovala své stanovisko. "V okamžiku, kdy dostanu její doporučení, tak původní rozhodnutí zruším a nařídím nové projednání," řekl ministr s tím, že důvodů ke zrušení původního souhlasu je více.

Podle něj by například měla být posouzena ochrana zdrojů pitné vody a také krajiny jako takové. "Za důležité považuji, aby tam byl dostatečný prostor pro poskytnutí informací a také vyjádření účastníků z pozice samospráv," řekl Chalupa.

Starostové odcházeli z úterního setkání poměrně spokojeni. "Já si myslím, že z toho máme celkem dobrý pocit, pan ministr nám slíbil, že to celé dáme na začátek a uvidíme co bude dál," řekla starostka Adršpachu na Náchodsku Dana Cahová. "Máme skály, které můžeme prezentovat ve světě, my chceme přírodu a ne vrty," dodala.

Průzkumné vrty od Broumovska po Krkonoše

Královéhradecká pobočka ministerstva životního prostředí vydala na konci loňského roku takzvaný souhlas s vytyčením průzkumného území, o který žádala společnost Basgas Energia Czech. Ta je dceřinou společností nadnárodní firmy Hutton Energy.

Pokud by rozhodnutí nabylo právní moci, museli by těžaři zpracovat projekt, který by schvalovaly příslušné instituce. Až poté by měly následovat průzkumné práce v terénu, včetně podzemního vrtu a případná těžba.

Těžaři podle svého záměru v následujících pěti letech plánují průzkumné vrty na území o rozloze 777 kilometrů čtverečních od Broumovska až po hranice Krkonošského národního parku.

Těžba by mohla ohrozit zdroje pitné vody

Proti průzkumu a případné těžbě břidlicového plynu se zvedla silná vlna odporu, protestní petice podepsaly tisíce lidí. Například hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) již dříve uvedl, že těžba břidlicových plynů není v zájmu obyvatel kraje. Podle odpůrců by těžba mohla ohrozit zdroje pitné vody i krajinný ráz.

Letos vznikla také koalice STOP HF, která požaduje zákaz používání takzvaného hydraulického štěpení při těžbě břidlicových plynů.

Při něm provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami. Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn. Proces hydraulického štěpení se během životnosti vrtu opakuje průměrně desetkrát.

Společnost Hutton Energy žádá i o možnost průzkumu na Berounsku. Záměr těžit plyn z břidlic v okolí Hranic na Přerovsku a v části Valašska oznámila firma Cuadrilla Morava, dceřiná firma britské firmy Cuadrilla.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy