V Náchodě protestují proti těžbě plynu z břidlic

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 3. 2012 9:15
Těžaři během pěti let plánují průzkumné vrty na území o rozloze 777 kilometrů čtverečných
Stovky lidí v Náchodě protestují proti těžbě břidlicového plynu.
Stovky lidí v Náchodě protestují proti těžbě břidlicového plynu. | Foto: Viktor Vlach

Náchod - Happeningu proti průzkumu a případné těžbě břidlicového plynu se v Náchodě účastní zhruba dvě stovky převážně mladých lidí a další stále přicházejí.

Ve městě se dopoledne uskuteční setkání zástupců obcí, těžařské společnosti a ministerstva životního prostředí.

"Happeningem chceme podpořit starosty, kteří se jasně vyjádřili, že jsou proti průzkumu a těžbě v této oblasti. Vlastníkům firmy chceme ukázat, že u nás neprojdou," řekl k protestu Jiří Malík z pořádající Koalice STOP HF.

Společnosti, která by chtěla v regionu průzkum provést, už ministerstvo životního prostředí dalo souhlas.

Těžaři v následujících pěti letech plánují průzkumné vrty na území o rozloze 777 kilometrů čtverečných od Broumovska až po hranice Krkonošského národního parku.

Proti povolení průzkumu podalo několik obcí rozklad, kterým by se měla zabývat rozkladová komise ministerstva.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy