Starostové z Náchodska nesouhlasí s těžbou plynu

ČTK ČTK
6. 3. 2012 17:14
Zástupci těžařů se obavy starostů z průzkumu a případné těžby snažili rozptýlit
Stovky lidí protestovaly v Náchodě proti těžbě břidlicového plynu.
Stovky lidí protestovaly v Náchodě proti těžbě břidlicového plynu. | Foto: Viktor Vlach

Náchod - Starostové obcí z Náchodska a Trutnovska nesouhlasí se zahájením případného průzkumu či těžbou plynu z břidlic v regionu.

Vyplývá to z textu Náchodské deklarace, kterou po setkání se zástupci těžařů, ministerstva životního prostředí a kraje podepsaly desítky starostů.

Proti záměru těžařů v Náchodě demonstrovaly zhruba čtyři stovky především mladých lidí.

"Zahájení procesu, na jehož konci může být zahájení těžby na tomto území, nás znepokojuje. Nechceme, aby zahájení průzkumu či těžba plynu měly dopad na životní prostředí v této oblasti. Domníváme se, že tyto aktivity jsou závažným ohrožením kvality života v našich městech a obcích," píše se v deklaraci.

Starostové se v ní shodli na tom, že požadují do budoucna dostatek informací o případném průzkumu a těžbě. V celé věci také chtějí postupovat společně.

Například královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) na jednání řekl, že těžba břidlicových plynů není v zájmu obyvatel kraje.

"Těžní věže ve stínu Krkonoš či nad Babiččiným údolím nepovažuji za něco, co by zde mělo být," prohlásil Franc.

Dodal, že na Náchodsku a Trutnovsku jsou významné zdroje pitné vody. "Průzkum i těžba by mohly kvalitu vody i rozsah zásob výrazně ohrozit," domnívá se hejtman.

Těžaři se obavy snažili rozptýlit

Zástupci těžařské společnosti se obavy starostů z průzkumu a případné těžby snažili rozptýlit.

Tvrdí, že těžební oblasti jsou pečlivě vybírány s ohledem na přírodu, vliv na společnost, geologické podloží, dopravu a budoucí rozvoj. Každý vrt je před realizací přezkoumán místními orgány vodohospodářské správy a podle nich nehrozí při průzkumu a těžbě poškození zdrojů pitné vody.

"Ložiska břidlicového plynu jsou v hloubkách kolem 1,5 kilometru, ložiska pitné vody jsou maximálně 500 metrů pod povrchem. Každý vrt je vícenásobně izolován formou cementu i ocelového pažení," řekl zástupce společnosti Pavel Lhotský.

V USA, kde se břidlicový plyn těží deset let, nebyl podle něj zaznamenán jediný případ kontaminace spodních vod, která by souvisela s touto těžbou.

Argumentují pracovními místy

Lhotský také odmítl obavy starostů a ekologů z použití velkého množství chemikálií při těžbě.

"Chemikálie používané při těžbě jsou z velké části běžně používané látky, jako kuchyňská sůl či kyselina citronová," řekl s tím, že se metoda hydraulického frakování použila v Česku už v několika případech, například na Ostravsku.

Dodal, že případná těžba by pomohla ČR zajistit zásoby energie, nová pracovní místa i rozvoj hospodářství.

Výkonný ředitel firmy David Messina řekl, že dnešní setkání je začátkem diskusí, během kterých chce firma plně vysvětlit své záměry.

"Samozřejmě jsme si plně vědomi, že v tomto kraji máte určité bohatství, a tím je krajina, příroda a vodní zdroje," řekl Messina. Firma připravuje pravidelná setkání s veřejností a plánuje komunitní fóra pro občany, které se budou konat každé tři měsíce.

Odstoupíme, stáhneme se

"Dnešní reakce nás nepřekvapila, byla vytvořena negativní nálada vůči těžbě břidlicového plynu. Jenom doufáme, že starostové i kraj se podívají na jednotlivé oblasti a zváží tuto možnost," řekl Messina s tím, že konečné rozhodnutí spočívá v rukou místních zastupitelů a také krajských zastupitelů.

"Pokud nebudeme mít možnost provést ten průzkum, tak samozřejmě odstoupíme a stáhneme se," uvedl Messina.

Lidé, kteří demonstrovali před místem setkání starostů s těžaři, se obávají především poškození zdrojů pitné vody.

Akci pořádala Koalice STOP HF, která sdružuje několik občanských sdružení a chce prosadit zákaz takzvaného frakování v celé ČR.

Ministerstvo dalo souhlas

Ministerstvo životního prostředí už těžařům k průzkumu v regionu Náchodska a Trutnovska dalo souhlas.

Těžaři v následujících pěti letech plánují průzkumné vrty na území o rozloze 777 kilometrů čtverečních od Broumovska až po hranice Krkonošského národního parku.

Proti povolení průzkumu podalo podle Emila Rudolfa z MŽP 18 obcí rozklad, kterým by se měla na svém jednání 16. března zabývat rozkladová komise ministerstva.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy