Hradec Králové - Ministerstvo financí odmítlo půjčit Regionální radě Severovýchod 378 milionů korun na pokutu za chybovost v projektech z evropských dotací.
Ministerstvo požaduje, aby si půjčku vzaly přímo kraje, tedy Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj.
Zaplacení pokuty, takzvaných korekcí, je nutné pro obnovení financování programu Severovýchod z Bruselu. Požadavkem ministerstva se obnovení financování komplikuje. Řekla to mluvčí regionu Severovýchod Eva Jouklová.
Plán, že si půjčku vezme rada Severovýchodu a kraje budou za půjčku ručit a státu ji splácet, schválil Výbor Regionální rady Severovýchod 10. května. Jednotlivá zastupitelstva krajů pak měla toto doporučení rady schvalovat v červnu.
Podle ministerstva financí však taková konstrukce půjčky na hrazení korekcí není možná, protože kraje podle zákona nesmějí ručit, až na některé výjimky, za závazky fyzických a právnických osob.
Problém by měl být podle Jouklové vyřešen tím, že krajská zastupitelstva budou v červnu schvalovat upravená usnesení v tom smyslu, že půjčku si berou přímo kraje.
Kraj zrušil tendr na přestavbu nemocnice
Dohady kolem placení korekcí a půjčky již měly dopad na projekt miliardové přestavby náchodské nemocnice. Hradecký kraj tendr na stavbu ve čtvrtek zrušil.
"V současné době nemáme zásadní právní jistotu, zda a kdy budou tyto korekce uhrazeny a zda takový postup umožní financovat dostavbu nejen náchodské nemocnice," uvedl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).
Na nemocnici chtěl kraj z ROP Severovýchodu získat asi 400 milionů korun.
ROP Severovýchod o objemu zhruba 18 miliard korun byl vytvořený pro programovací období 2007 až 2013. Zatím se z něj proplatilo 12,3 miliardy korun. V severovýchodních Čechách se dokončilo 430 projektů z 588 realizovaných.
Pozastavení financování zatím nenarušilo čerpání dotací pro koncové příjemce.
"Projekty jsou předfinancované ze státního rozpočtu. Problém by nastal až tehdy, pokud bychom se s ministerstvem nedohodli do konce tohoto ruku," řekl dříve pověřený ředitel Úřadu Regionální rady Zdeněk Vašák.
Certifikaci, která je zastavena od začátku loňského roku, je třeba obnovit do konce letošního roku, aby nebylo ohroženo proplácení dotací v letech 2014 a 2015. Zatím se podařilo certifikovat 7,3 miliardy korun.