Přestalo pršet a hladiny řek na východě Čech klesají

ČTK ČTK
24. 7. 2011 9:30
Na třetím stupni povodňové aktivity je už jen Dědina v Mitrově na Hradecku
Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Hladiny řek v Královéhradeckém a Pardubickém kraji postupně klesají.

Třetí, nejvyšší, stupeň povodňové aktivity platí již jen na Dědině v Mitrově na Hradecku, na dalších třech místech na východě Čech jsou na vodních tocích první stupně povodňové aktivity.

Hasiči v hradeckém kraji v souvislosti se zvýšenými hladinami řek nemuseli během noci vyjíždět, řekl operační důstojník hradeckých hasičů.

Nejvyšší stupeň povodňové aktivity platí na Dědině v Mitrově, ale řeka již kulminovala. Například v sobotu v 16:00 dosahovala hladina výšky 291 centimetrů, v 06:00 to bylo 277 centimetrů. Podle vodohospodářů na východě Čech v noci na neděli nepršelo, pršet by nemělo ani během dne.

"Poklesy vodních stavů a průtoků na všech zasažených tocích budou pokračovat i nadále, přičemž pokles Dědiny bude jen pozvolný a třetí stupeň povodňové aktivity bude přetrvávat minimálně do dnešního odpoledne," informoval vedoucí dispečinku společnosti Povodí Labe v Hradci Králové Jiří Petr.

Vodohospodáři také pokračují v postupném upouštění vod z přehradních nádrží na východě Čech. "Odtok z přehrad bude regulován v závislosti na rychlosti poklesu přítoků," uvedl Petr.

Na východě Čech zůstává uzavřeno kvůli rozvodněným řekám několik úseků silnic, například cesta mezi Třebechovicemi a Krňovicemi. "Předpokládáme, že silnice budou během dne zprůjezdněné," řekl operační důstojník královéhradecké policie.

Starosta Třebechovic pod Orebem, kterými protéká řeka Dědina, Jiří Němec, dopoledne sdělil, že ačkoliv na řece platí třetí stupeň povodňové aktivity, tok zůstává v korytě a voda postupně odtéká. "Pouze pod Třebechovicemi se rozlila do luk, ale to je při velké vodě normální," řekl Němec s tím, že rozvodněné toky v Třebechovicích žádné škody nezpůsobily.

Starostové obcí a měst na řece Dědině v posledních letech volají po výstavbě nádrže v Mělčanech na Rychnovsku, která by měla zabránit rozvodnění Dědiny. "Vodní nádrž Mělčany by nám v podobné situaci jednoznačně pomohla, protože by dokázala zadržet vodu. Klidně by tady mohl být jen druhý stupeň povodňové aktivity," řekl Němec.

Podobný názor má i starosta obce Ledce, kde voda vyplavila několik domů, zahrad a přístěnků, Milan Dědek. "Neustále se o výstavbě v Mělčanech mluví, chystají se projekty, ale stále nic," citoval Dědka server iDnes.cz. Lidé z Ledců podle serveru také tvrdí, že majitel soukromé vodní elektrárny v blízkých Polánkách nad Dědinou pozdě otevřel stavidla a zabránil tak volnému průtoku řeky.

Společnost Povodí Labe Hradec Králové podle původních plánů chtěla v Mělčanech vybudovat přehradu za zhruba půl miliardy korun. Kvůli zamítavému stanovisku ochránců přírody, které potvrdilo i ministerstvo životního prostředí, však od záměru ustoupila a připravuje výstavbu suchého poldru, který by se plnil pouze v případě vydatných srážek.

Podle posledních plánů by stavba poldru mohla začít v roce 2012, dokončená by měla být v roce 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy