Muž z hradecké hájovny, kterého chtěla radnice vystěhovat z lesů do města, náhle zemřel

ČTK ČTK
5. 2. 2016 12:20
Miroslav Vojtěch, kterého královéhradecká radnice chtěl vystěhovat z hájovny v lesích, v níž prožil většinu svého života, náhle zemřel. Radnice hájenku chtěla nahradit moderním výukovým centrem, což pro Vojtěcha znamenalo přestěhovat se z lesů do bytu ve městě. "Hájovnu určitě opouštět nechci, měla by v lese zůstat. Nejsem proti centru, ale měli by si to postavit někde jinde," řekl ještě v úterý Vojtěch, který měl viditelně problémy s dechem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Hradec Králové - Nájemník Miroslav Vojtěch žil v městské hájovně U Dvou šraňků v královéhradeckých lesích. Radnice ji chce nahradit moderním výukovým centrem a Vojtěch odmítal objekt opustit. Teď muž nečekaně zemřel.

Proti zboření hájovny se v internetové petici vyslovilo téměř 6000 lidí. "Aktivisté chtějí v boji proti plánům radnice dál pokračovat," doplnila jedna z aktivistek Silvie Dymáková.

"Mluvila jsem s lidmi z petičního výboru, rozhodně to neznamená, že bychom přestali bojovat za zachování hájenky. Naopak využijeme zákonné cesty, abychom výstavbě environmentálního centra zabránili a docílili zachování hájenky ve stávající podobě," řekla Dymáková. Podle ní si Vojtěch v poslední době stěžoval na vysoký tlak. "Vnímal to, že je na něj štvanice, a bohužel se potvrdily obavy, že to jeho srdce nemusí zvládnout," řekla Dymáková.

Vojtěch si již na začátku týdne stěžoval na špatný zdravotní stav. "Hájovnu určitě opouštět nechci, měla by v lese zůstat. Nejsem proti centru, ale měli by si to postavit někde jinde," řekl v úterý Vojtěch, který měl viditelně problémy s dechem.

Hradecká radnice v pátek uvedla, že oficiální zprávy o úmrtí nemá. "Nicméně pokud je to pravda, pak se jedná o velkou lidskou tragédii a nešťastnou událost, která nás velice nemile překvapila. V tuto chvíli je předčasné hovořit o tom, jaký bude další postup v této věci," komentovala mluvčí královéhradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Autoři petice požadují přemístění plánované stavby na jiné místo, které bude dostupnější a které bude svým charakterem více odpovídat potřebám centra. Nové výukové centrum zhruba za 19 milionů korun, které je navržené jako moderní kruhová stavba, by mělo školákům nabízet informace o chovu zvěře, ochraně přírody či o lesnictví. Součástí stavby by měly být také voliéry s různými druhy zvířat.

 

Právě se děje

Další zprávy