Fotopast potvrdila volně žijícího vlka na Broumovsku, na důkaz se čekalo dva roky

ČTK ČTK
11. 12. 2015 14:59
Fotopast na Broumovsku potvrdila, že v oblasti se vyskytuje vlk. Už na podzim několik svědků tvrdilo, že viděli zvíře, které vlka připomínalo. Výskyt vlků na Broumovsku byl potvrzen na jaře roku 2013, kdy se podařilo najít stopu a trus. Od té doby však žádné další známky pobytu vlka v oblasti objeveny nebyly. Na českém území byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech, kdy byli zaznamenáni na Šumavě a v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, kde dokonce vyvedli mláďata.
Vlk vyfocený na fotopast na Broumovsku
Vlk vyfocený na fotopast na Broumovsku | Foto: Pet Kafka, agentura OPK ČR

Broumov - Výskyt vlka na Broumovsku potvrdil snímek z fotopasti, která zvíře zachytila severně od Teplic nad Metují. Informoval o tom Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko. Na podzim bylo na Broumovsku několikrát spatřeno zvíře, které dospělého vlka připomínalo.

Fotopast snímek pořídila v polovině listopadu. "Naše fotopasti kontroluji přibližně jednou za měsíc, tentokrát nás mezi obvyklými záběry jelenů, divokých prasat a srnek čekalo překvapení v podobě vlka. Objevil se na lesní pěšině severně od Teplic nad Metují," uvedl zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka.

Snímek podle odborníků potvrzuje výskyt vlka téměř na sto procent, dobře patrné jsou rozlišovací znaky, jako například vyšší, štíhlejší postava, lehčí krok, širší a špičatější hlava s trojúhelníkovitýma ušima, huňatý a spíše dolů svěšený ocas.

"Pozorovatele často překvapila menší plachost zvířete, a tak vznikla domněnka, že vlk mohl utéct chovatelům. Tuto variantu nelze zcela vyloučit. Avšak i volně žijící vlk může přicházet k lidským obydlím, hledat zde potravu a přicházet do kontaktu s domácími psy," uvedl Kuna.

Odborníci kromě snímků z fotopastí spoléhají na sníh, ve kterém by bylo možné najít stopy nebo zbytky trusu či chlupů pro genetickou analýzu. Výskyt vlků na Broumovsku byl potvrzen na jaře roku 2013, kdy se podařilo najít stopu a trus. Od té doby však žádné další známky pobytu vlka v oblasti objeveny nebyly.

Na českém území byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech. Nejbližší divoké populace se nacházejí v německé Lužici a na moravsko-slovenském pomezí v Beskydech.

V poslední době byli vlci opakovaně zaznamenáni i na Šumavě a v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, kde dokonce vyvedli mláďata. V České republice jsou jeho pozorování stále vzácná, zpravidla se jedná o migrující jedince. Počet divokých vlků na území ČR se odhaduje na 10 kusů.

 

Právě se děje

Další zprávy