Na velikonoční bohoslužby k nám nejezděte, žádá kněz z Neratova

ČTK ČTK
28. 3. 2021 12:19
Velikonoce v osadě Neratov v Orlických horách, která je známá barokním poutním kostelem s charakteristickou prosklenou střechou, budou kvůli pandemii opět v komornějším duchu. Bohoslužby se tam konat budou, ale s výrazně nižší účastí věřících, než bylo běžné před nástupem koronaviru. Řekl to katolický kněz Josef Suchár z občanského spolku Sdružení Neratov.
Katolický kněz Josef Suchár
Katolický kněz Josef Suchár | Foto: Radek Bartoníček

Suchár vyzval věřící, aby do Neratova nejezdili na společné velikonoční bohoslužby, ale aby v místě upřednostnili individuální duchovní prožitek. Koronavirus významně poznamenal konání velikonočních bohoslužeb také loni.

"Počítáme s tím, že bohoslužby po všechny dny nějakým způsobem budou, ale forma bude rozprostřena tak, abychom ochránili především naše klienty. Chceme zabránit tomu, aby se v jednu chvíli v kostele sešlo více lidí. Uvidíme, s čím ještě přijde vláda a jaká opatření budou platit, a podle toho se zařídíme," řekl Suchár.

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, který sdružení od 90. let minulého století obnovuje, je stále otevřený. Účast na všech bohoslužbách je však omezená a stále platí omezení pohybu a další opatření, která mají zamezit šíření nákazy.

Sdružení Neratov pomáhá zdravotně postiženým včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením. Sdružení má ve všech svých střediscích, tedy nejen v Neratově, dohromady asi 250 zaměstnanců, většinu tvoří lidé s různým handicapem.

"Náš život je spojen s komunitou lidí s mentálním postižením a na ně musíme brát ohled, abychom je nenakazili. Například nedělní bohoslužby pro naše klienty děláme odděleně od příchozích, i když v době omezení pohybu mezi okresy nebyla návštěvnost tak velká. Budu se přesto snažit, aby lidé k nám do kostela mohli přijít. Půjde ale spíše o soukromější možnost pobýt v kostele než o hromadné akce," řekl Suchár.

Současná situace vyvolaná pandemií podle něj vybízí k tichosti, rozjímání, pokoře a odepření si některých věcí, jako je třeba i podstata velikonočních svátků - setkávání. "Uvažujeme o tom, že bychom velikonoční slavnost, myslím tím noční vzkříšení, opět udělali venku. V neděli pak zůstaneme u dvou bohoslužeb. Je to plán, který musíme ještě dopracovat, aby to bylo únosné," popsal Suchár. On-line přenosy z bohoslužeb v Neratově neplánují.

Před pandemií na Velikonoce do Neratova přijížděly stovky lidí, převážně věřících. Obnovené poutní místo v zapadlém koutu Orlických hor má své neopakovatelné kouzlo. V osadě sdružení vybudovalo také pivovar, funguje tam ubytování, hostinec, obchod a letos plánuje otevřít další služby navázané na turistický ruch. Řada klientů sdružení pracuje v těchto službách. Proto není divu, že s několika přestávkami téměř rok trvající omezení kvůli koronaviru dolehla na neratovské sdružení také ekonomicky.

"Pro nás to bylo období velkých změn, přesunů, ale i třeba snahy zachovat pro lidi s handicapem pracovní místa v našich střediscích. Myslím, že se nám to daří," řekl Suchár. Osada Neratov s poutním kostelem patří pod obec Bartošovice v Orlických horách na Rychnovsku.

Květná neděle odstartuje pašijový týden

Dnes je Květná neděle, kterou si věřící připomínají vjezd Ježíše do Jeruzaléma a jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení. Při bohoslužbách se předčítá zpráva o umučení Ježíše Krista, tedy pašije, a v kostelích se světí kočičky a jiné zelené větvičky symbolizující palmové ratolesti, kterými byl vítán v Jeruzalémě.

Dneškem zároveň začíná pašijový týden, který směřuje k hlavním svátkům církevního roku, Velikonocům. Pro nevěřící jsou Velikonoce oslavou příchodu jara. Letošní oslavy ale stejně jako před rokem omezují opatření proti šíření nemoci covid-19.

Účast na bohoslužbách je omezena na deset procent kapacity kostela k sezení a lidé v kostelích musí mít respirátor a dodržovat rozestupy. Je rovněž zakázán hromadný zpěv s výjimkou sboru nebo zpěváků na odděleném místě.

Lidé navíc musí slavit Velikonoce co nejblíže místa svého bydliště, protože podle vládního nařízení nesmí opouštět okres, ve kterém mají trvalé bydliště. Vedení tuzemské katolické církve doporučilo vynechat i průvody obvyklé pro velikonoční svátky. Letos tak nebude ani průvod, ve kterém se věřící tradičně vydávají do kostela na Květnou neděli.

Video: Lidé v slzách píší jména blízkých ke "covidovým" křížkům na dlažbu Staroměstského náměstí

Lidé v slzách píší jména blízkých ke "covidovým" křížkům na dlažbu Staroměstského náměstí. | Video: Kristýna Pružinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy