Na velikonoční bohoslužby k nám nejezděte, žádá kněz z Neratova

ČTK ČTK
28. 3. 2021 12:19
Velikonoce v osadě Neratov v Orlických horách, která je známá barokním poutním kostelem s charakteristickou prosklenou střechou, budou kvůli pandemii opět v komornějším duchu. Bohoslužby se tam konat budou, ale s výrazně nižší účastí věřících, než bylo běžné před nástupem koronaviru. Řekl to katolický kněz Josef Suchár z občanského spolku Sdružení Neratov.
Katolický kněz Josef Suchár
Katolický kněz Josef Suchár | Foto: Radek Bartoníček

Suchár vyzval věřící, aby do Neratova nejezdili na společné velikonoční bohoslužby, ale aby v místě upřednostnili individuální duchovní prožitek. Koronavirus významně poznamenal konání velikonočních bohoslužeb také loni.

"Počítáme s tím, že bohoslužby po všechny dny nějakým způsobem budou, ale forma bude rozprostřena tak, abychom ochránili především naše klienty. Chceme zabránit tomu, aby se v jednu chvíli v kostele sešlo více lidí. Uvidíme, s čím ještě přijde vláda a jaká opatření budou platit, a podle toho se zařídíme," řekl Suchár.

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, který sdružení od 90. let minulého století obnovuje, je stále otevřený. Účast na všech bohoslužbách je však omezená a stále platí omezení pohybu a další opatření, která mají zamezit šíření nákazy.

Sdružení Neratov pomáhá zdravotně postiženým včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením. Sdružení má ve všech svých střediscích, tedy nejen v Neratově, dohromady asi 250 zaměstnanců, většinu tvoří lidé s různým handicapem.

"Náš život je spojen s komunitou lidí s mentálním postižením a na ně musíme brát ohled, abychom je nenakazili. Například nedělní bohoslužby pro naše klienty děláme odděleně od příchozích, i když v době omezení pohybu mezi okresy nebyla návštěvnost tak velká. Budu se přesto snažit, aby lidé k nám do kostela mohli přijít. Půjde ale spíše o soukromější možnost pobýt v kostele než o hromadné akce," řekl Suchár.

Současná situace vyvolaná pandemií podle něj vybízí k tichosti, rozjímání, pokoře a odepření si některých věcí, jako je třeba i podstata velikonočních svátků - setkávání. "Uvažujeme o tom, že bychom velikonoční slavnost, myslím tím noční vzkříšení, opět udělali venku. V neděli pak zůstaneme u dvou bohoslužeb. Je to plán, který musíme ještě dopracovat, aby to bylo únosné," popsal Suchár. On-line přenosy z bohoslužeb v Neratově neplánují.

Před pandemií na Velikonoce do Neratova přijížděly stovky lidí, převážně věřících. Obnovené poutní místo v zapadlém koutu Orlických hor má své neopakovatelné kouzlo. V osadě sdružení vybudovalo také pivovar, funguje tam ubytování, hostinec, obchod a letos plánuje otevřít další služby navázané na turistický ruch. Řada klientů sdružení pracuje v těchto službách. Proto není divu, že s několika přestávkami téměř rok trvající omezení kvůli koronaviru dolehla na neratovské sdružení také ekonomicky.

"Pro nás to bylo období velkých změn, přesunů, ale i třeba snahy zachovat pro lidi s handicapem pracovní místa v našich střediscích. Myslím, že se nám to daří," řekl Suchár. Osada Neratov s poutním kostelem patří pod obec Bartošovice v Orlických horách na Rychnovsku.

Květná neděle odstartuje pašijový týden

Dnes je Květná neděle, kterou si věřící připomínají vjezd Ježíše do Jeruzaléma a jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení. Při bohoslužbách se předčítá zpráva o umučení Ježíše Krista, tedy pašije, a v kostelích se světí kočičky a jiné zelené větvičky symbolizující palmové ratolesti, kterými byl vítán v Jeruzalémě.

Dneškem zároveň začíná pašijový týden, který směřuje k hlavním svátkům církevního roku, Velikonocům. Pro nevěřící jsou Velikonoce oslavou příchodu jara. Letošní oslavy ale stejně jako před rokem omezují opatření proti šíření nemoci covid-19.

Účast na bohoslužbách je omezena na deset procent kapacity kostela k sezení a lidé v kostelích musí mít respirátor a dodržovat rozestupy. Je rovněž zakázán hromadný zpěv s výjimkou sboru nebo zpěváků na odděleném místě.

Lidé navíc musí slavit Velikonoce co nejblíže místa svého bydliště, protože podle vládního nařízení nesmí opouštět okres, ve kterém mají trvalé bydliště. Vedení tuzemské katolické církve doporučilo vynechat i průvody obvyklé pro velikonoční svátky. Letos tak nebude ani průvod, ve kterém se věřící tradičně vydávají do kostela na Květnou neděli.

Video: Lidé v slzách píší jména blízkých ke "covidovým" křížkům na dlažbu Staroměstského náměstí

Lidé v slzách píší jména blízkých ke "covidovým" křížkům na dlažbu Staroměstského náměstí. | Video: Kristýna Pružinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy