Vláda: Pohromu 30 tisíc případů denně jsme odvrátili, v dubnu jich může být pět tisíc

Model vývoje denního počtu nakažených, pokud by se 29. března začala opatření rozvolňovat.
Odhad vývoje nárůstu denních případů na základě aktuálních dat.
Model vývoje denního počtu nakažených, pokud by se 29. března začala opatření rozvolňovat.
Scénář vývoje nových případů ve chvíli, kdy by se únorový trend šíření infekce nepodařilo zastavit.
Vývoj počtu nově infikovaných seniorů za poslední tři týdny.
Foto: Vláda České republiky, Ministerstvo zdravotnictví
Jan Horák Jan Horák
25. 3. 2021 17:53
V pátek Poslanecká sněmovna na žádost vlády Andreje Babiše rozhodne, zda kvůli epidemii koronaviru prodlouží nouzový stav o dalších 30 dní. Stávající režim nouze uplyne v neděli. Deník Aktuálně.cz shromáždil podklady od kabinetu a ministerstva zdravotnictví, na jejichž základě budou poslanci jednat. Vláda poukazuje na zpomalování epidemie. Na druhou stranu upozorňuje, že vývoj je stále rizikový.

Česká republika se kvůli epidemii koronaviru nachází už šestý měsíc v nouzovém stavu. Díky němu může vláda Andreje Babiše zkrátit občanská práva, což má posloužit k zabránění šíření infekce. Jsou zavřené školy, lidé mají omezenou možnost pohybu a většina služeb je zavřených. Kabinet je přesvědčený, že pro zvládnutí epidemie je potřeba setrvat v nouzovém režimu další měsíc.

"Aktuální epidemiologická situace je charakterizována kontinuálním poklesem počtu případů, přesto je i nadále nepříznivá a riziko dalšího šíření nemoci covid-19 v populaci je stále velmi vysoké, a to s ohledem na šíření nových variant koronaviru v populaci, zejména tzv. britské mutace, a také tzv. jihoafrické mutace, jejíž výskyt byl potvrzen v některých částech republiky," stojí v žádosti vlády o prodloužení stavu nouze.

Nejtvrdší omezení platí od 1. března, dva dny předtím vláda zavedla nouzový stav naposledy. Školy úplně zavřely, lidé se musí na otevřených prostranstvích pohybovat s respirátory. Také platí, že se nesmí mimo cest do práce překročit hranice mateřského okresu. Ministerstvo zdravotnictví poukazuje na to, že opatření zabírají. Hodnota reprodukčního čísla je nyní na 0,86.

Přesun mezi Prahou a okresy klesl až o 70 procent

"Během posledních 10 dnů je pozorován pozvolný celkový pokles počtu nově hlášených případů a celkové zpomalování epidemie, což dokladuje i počet okresů, v nichž je množství nových případů vyšší než 1000 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní - aktuálně jsou takové okresy 3 ze 77, před omezením pohybu byla tato hranice překročena v 25 okresech," stojí v podkladech resortu zdravotnictví z 21. března.

Jako jeden z nejúčinnějších nástrojů v tomto ohledu zafungoval zákaz přesouvat se mezi okresy. Vyjíždění z Prahy do přilehlých okresů spadlo podle dat ministerstva zdravotnictví po březnové uzávěře o 42 procent v pracovních dnech. O víkendech resort zaznamenal pokles dokonce o 70 procent.

"Uzávěra okresů tedy razantně omezila zbytné cesty, což se projevilo především o víkendech. Přes týden také lidé omezili své zbytné meziokresní cesty a část lidí přestala jezdit mezi okresy do práce," píše poslancům ministr Blatný. Nicméně celkový úbytek meziokresních pracovních cest v celé zemi tak výrazný nebyl.

Křehký stav s vysokou mírou rizika

Z Blatného prezentace pro poslance vyplývá, že ve srovnání sedmitýdenního průměru mezi 1. a 21. březnem počet nových případů klesl o 22,5 procenta. V prvním týdnu tohoto intervalu připadalo na 100 tisíc obyvatel 782 infikovaných. V posledním týdnu se tato hodnota snížila na 606 případů. Navzdory tomuto vývoji je však potenciál epidemie stále rizikový, zdůrazňuje kabinet.

"Z celkového pohledu je tak současný stav stále hodnocen jako vysoce rizikový a 'křehký', jelikož se i nadále pohybujeme ve velmi vysokých denních počtech případů onemocnění covid-19, zejména s ohledem na počet případů u seniorní kategorie (65+). Vzhledem k současným stále velmi vysokým hodnotám je vysoce důležité, aby epidemie byla i nadále brzděna," píše vláda.

Přehled vývoje počtu nakažených seniorů za 14 dní.
Přehled vývoje počtu nakažených seniorů za 14 dní. | Foto: Vláda České republiky, Ministerstvo zdravotnictví

Největší zátěž představuje epidemie pro nemocnice. V péči lékařů končí čtyři procenta infikovaných. U necelé čtvrtiny z nich nemoc propukne v těžký stav. Nyní jich je 1874. Ačkoliv se obsazenost špitálů snižuje, v půli března počet hospitalizovaných překročil 9400, nyní jich je 8123, kvůli náporu "covidových" pacientů stále balancují na hraně kolapsu.

"Vývoj epidemiologické situace ukazuje i nadále na vysokou míru rizika a vysokou až kritickou zátěž nemocnic, především v oblasti poskytování intenzivní péče. Aktuální počet pacientů na JIP potvrzuje vysokou míru rizika, což dokládá i podíl osob v těžkém stavu z celkového počtu hospitalizovaných, který aktuálně překročil 23 procent," píše vláda. Kapacity některých nemocnic v menších krajích jsou vyčerpány a pacienty posílají do jiných regionů.

Od 11. dubna otvírání prvních stupňů?

Ve středu dopoledne měli s ministrem zdravotnictví jednání zástupci opozice, aby probrali podmínky a opatření pro případné prodloužení nouzového stavu. V pokladech pro schůzku je Blatný upozornil, že bez stávajících restrikcí by počet nových případů atakoval 30 tisíc denně. Stav nouze na další měsíc je podle ministra nutný, aby se na konci dubna epidemie dostala do stavu, jenž bude dlouhodobě únosný.

"Pakliže se situace zlepší dříve, je jistě možné i nouzový stav zrušit dříve. Opatření tak, jak jsou nastavena nyní bez dalších změn, budu požadovat, aby platila minimálně do Velikonoc včetně. Nejspíše je navrhnu prodloužit do 9. dubna a v době mezi 6. až 9. dubnem je opět vyhodnotíme a případně navrhneme změny," píše ministr v podkladech, jež Aktuálně.cz získalo a na které upozornily Seznam Zprávy. Když vše půjde dobře, od 11. dubna Blatný přislíbil postupné otvírání základních škol pro první stupně.

Model vývoje denního počtu nakažených, pokud by se 29. března začala opatření rozvolňovat.
Model vývoje denního počtu nakažených, pokud by se 29. března začala opatření rozvolňovat. | Foto: Vláda České republiky, Ministerstvo zdravotnictví

Ministr poslancům zpřístupnil i odhady vývoje epidemie, jež zpracoval Ústav zdravotnických informací a statistiky. Za dodržení stávajících omezení by se na konci dubna mohl počet nových případů stlačit pod hranici pěti tisíc denně. Při uvolnění restrikcí by v dubnu naopak denní počet infikovaných směřoval znovu k deseti tisícům. Tuto středu zachytily testy 8763 nakažených.

Scénář, který se nenaplní: 37 tisíc případů denně

Další teoretické modely vychází z 26. února, kdy se nakazilo 14 776 lidí, v nemocniční péči bylo 7485 pacientů a na JIP leželo 1533 lidí. Podle nejhoršího scénáře, jenž se díky opatřením nenaplnil, by v půlce dubna vystřelil denní nárůst přes 37 tisíc případů, počet hospitalizovaných by se dostal na 19,8 tisíce a množství pacientů na JIP by překročilo hodnotu 3,8 tisíce. Zdravotnictví by se v tu chvíli kompletně zhroutilo.

Nyní se však Česko nachází přesně mezi realistickým a optimistickým odhadem. Pokud se vývoj stočí k příznivějšímu scénáři, v půli dubna by denní nárůst mohl být méně než šest tisíc. Hospitalizovaných by bylo 3900 a intenzivní péči by vyžadovalo 760 lidí. Při takové obsazenosti nemocnic by se poskytované zdravotnické služby mohly začít vracet na běžnou úroveň, od ledna se přitom standardní péče omezuje.

Jak se sněmovna postaví k žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu, není v tuto chvíli jasné. Při posledním jednání o jeho setrvání se dolní komora parlamentu postavila proti, vláda ho následně zavedla svévolně (Ústavní soud tento postup označil za protiústavní). Při předchozích jednáních nebyli poslanci ochotní stav nouze protáhnout o více než tři týdny.

"Ne," reagoval šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura na dotaz Aktuálně.cz, zda jeho zákonodárci podpoří režim nouze na dalších 30 dní. Výkonný výbor KSČM se ve čtvrtek dopoledne naopak shodl, že pro žádost vlády zvedne ruku. STAN plánuje svůj postoj sjednotit ve čtvrtek večer. "Zatím se účastníme jednání s premiérem, kde klademe dotazy a snažíme se získat odpovědi," řekl Aktuálně.cz šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy