Další pokrok na D11. Do listopadu bude mít stát pozemky

Markéta Žižková
15. 9. 2011 22:03
O pozemky nutné k dostavbě dálnice do Hradce vedl stát dlouhý spor s farmářkou Havránkovou
Dostavba dálnice přijde na zhruba 1,5 miliardy korun
Dostavba dálnice přijde na zhruba 1,5 miliardy korun | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Hradec Králové - Pozemky potřebné pro dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové, o které vedl stát s farmářkou Ludmilou Havránkovou dlouho spor, má získat už do letošního listopadu.

V příštím roce by pak měl na tomto místě odstartovat archeologický průzkum.

Vyplývá to ze slov, která na středečním jednání řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) hejtmanovi kraje Lubomíru Francovi (ČSSD).

"Dohoda s majitelkou potřebných pozemků pro dostavbu dálnice k Hradci platí a nyní je na tahu pozemkový fond. Stát má pozemky získat do dvou měsíců," potvrdil hejtman.

Farmářka smlouvu o prodeji pozemků podepsala v červnu.

V hradeckých Kuklenách vyroste křižovatka

Hejtman naznačil také další plány. "Dotažení dálnice k Hradci považuji stejně jako ministerstvo dopravy za prioritu: dostavba ke krajskému městu otevírá další reálnou možnost stavět dál k Jaroměři," řekl Franc.

Velká kruhová křižovatka by nyní podle plánů státu měla vyrůst v hradecký Kuklenách u Bláhovky. Tak s tím počítala původní varianta.

Pokračovat bude v příštím roce i budování silnice R35 mezi Opatovicemi a Holicemi. Nyní je projekt ve fázi příprav a výkupu pozemků.

"Tam by se mělo začít stavět do dvou či tří let," upřesnil královéhradecký hejtman.

Na dálnici D11 zbývá postavit přibližně 2,5 kilometru vozovky k Hradci Králové. Na stavbu bude potřeba asi 1,5 miliardy korun. Jak bude projekt pokračovat, ovlivní i výsledky jednání vlády o státním rozpočtu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy