Hradec Králové - Sociální demokraté poprvé v historii vyhráli volby v Hradci Králové, pravicové baště, kde ODS vládla s převahou 19 mandátů v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu.
Tím však pro sociální demokraty dobré zprávy končí.
Těsnou většinou jednoho křesla totiž disponují čtyři pravostředové strany, které krátce po oznámení volebních výsledků deklarovaly, že prioritou pro ně je magistrátní vláda bez ČSSD.
Jejich rychlé první jednání v noci ze soboty na neděli prý proběhlo celkem hladce.
"Všechny čtyři strany se shodly, že jsou ochotné se na koalici domluvit," potvrzuje Martin Dvořák, lídr Volby pro město a v 90. letech primátor Hradce.
Vyjednávací týmy si vzaly čas do pondělního večera, kdy se opět sejdou, a to už nad konkrétními spornými programovými i personálními body.
Královéhradecké sociální demokraty tak dost možná potká podobný osud, který letos na jaře na republikové úrovni setnul vaz Jiřímu Paroubkovi - ČSSD vyhrála volby, ale poté nenašla koaliční partnery.
Oranžoví sice dopředu nic nevzdávají, ovšem jedním dechem dodávají, že i opoziční varianta není vyloučena.
"Stát se může leccos. My však nepochybně budeme vyjednávat, protože při předvolebních schůzkách zástupci stran říkali, že s námi problém nemají," tvrdí poslankyně Hana Orgoníková, jednička strany v Hradci Králové.
Atol poslal ODS ke dnu
Tvrdý pád zaznamenala ODS. Přišla o 28 % voličů a 13 mandátů.
Volby - říjen 2010
SENÁT
- ROZBOR: Jak se vyvíjí boj o Senát: Velké strany zatočily s VV
- GRAFIKA: Senátní volby přehledně, proklikejte si sami vítěze a poražené
KOMUNÁLNÍ VOLBY
- GRAFIKA: Výsledky z celé republiky
- NÁZORY: Online komentáře: Pohroma VV v Praze a další postřehy
- ONLINE PŘENOS ZE SOBOTY: Znovu se kupovaly hlasy, i v sobotu
- ONLINE PŘENOS Z PÁTKU: Hlasovali lidé za peníze? Prověřuje policie
Podobně jako například v Praze, tak i v Hradci stálo občanské demokraty výsadní postavení několik kontroverzních kauz v čele s novým systémem parkování ve městě.
Jeho správa byla na 30 let svěřena soukromé firmě Atol (nyní ISP), která posléze zvýšila ceny za stání až o stovky procent.
"Placené parkování nám prohrálo volby," přiznala lídryně ODS Pavla Finfrlová.
Ta má i přes neúspěch své strany naději stát se novou primátorkou. Není ovšem vyloučené, že bude „obětována" při koaličním rozdělování moci.
Spolu s TOP 09, Volbou pro město (VPM) a Hradeckým demokratickým klubem (HDK) má ODS šanci poskládat většinovou magistrátní koalici.
Prezentovanou snahu o dohodu však může narušit boj o funkce. Výsledkové rozdíly mezi stranami jsou velmi malé a žádná z nich tak nejspíše nebude ochotná hrát druhé housle.
Pryč jsou časy, kdy sám zastupitelský klub ODS měl na radnici většinu a dvě menší koaliční strany, VPM a HDK, tak reálně ani příliš nepotřeboval.
„Je zjevné, že debata se bude nést i v duchu rozdělování funkcí," nepopírá Martina Dvořák.
Názorová blízkost ODS s TOP 09 je jasná, jazýčkem na vahách se proto zřejmě stane spíše středový HDK.
„My ale také preferujeme pravostředovou koalici," ujišťuje lídr Zdeněk Fink.
Pátým do koalice Doma v Hradci?
Ve hře o vstup do koalice může být i Doma v Hradci, nový subjekt spojující kandidáty SNK ED a KDU-ČSL. Ten disponuje dvěma mandáty.
Případné radniční vládě by mohl dávat určitý klid, že při hlasování nebude muset spoléhat na křehkou většinou pouhého jednoho zastupitele navíc.
„Nezastírám, že orientace od středu napravo je nám nejbližší. Jednání se proto nebráníme," dává naději jednička na kandidátce Leoš Kučera, ředitel místního Kina Centrál.
Kromě hlasů levicových stran nemůže rýsující se koalice vedená ODS počítat ani s podporou tří zastupitelů za Změnu pro Hradec.
„Pokud se opravdu vytvoří pravostředová koalice, jak tomu mohou výsledky voleb napovídat, my se na ní podílet nebudeme," rezolutně odmítá lídr Adam Záruba, pro kterého je překážkou především spolupráce s ODS a VPM.