Výrobce Mattonky bude stát zkáza Kyselky 1,8 milionu

ČTK ČTK
16. 3. 2012 21:20
Kraj potvrdil pokutu pro Karlovarské minerální vody za špatnou péči o lázně Kyselka
Z lázní Kyselka jsou torza a trosky.
Z lázní Kyselka jsou torza a trosky. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Krajský úřad Karlovarského kraje již potvrdil únorové rozhodnutí magistrátu Karlových Varů o uložení pokuty 1,8 milionu korun společnosti Karlovarské minerální vody a.s.(KMV) za špatnou péči o chráněné památky v lázních Kyselka. Informovala o tom mluvčí KMV Bibiana Beňová s tím, že se firma obrátí se správní žalobou na soud.

Pokutu nejprve uložil společnosti magistrát kvůli zanedbávání péče o údržbu památkově chráněných budov. KMV ale sankci odmítly a obrátily se na krajský úřad.

Generální ředitel KMV Alessandro Pasquale tehdy uvedl, že ve správním řízením, které rozhodnutí o sankci předcházelo, nastala zásadní procesní pochybení a také rozhodnutí památkářů prý obsahuje závažné procesní i faktické nedostatky. Krajský úřad ale nyní sankci potvrdil.

Čtrnáctidenní lhůtu, ve které úřad posoudil odvolání KMV čítající na šedesát stran, považuje společnost za krajně neobvyklou. "Nezvykle krátká doba vyvolává pochybnosti o nezávislosti rozhodování institucí v obou stupních řízení. KMV se proto obrátí se správní žalobou na soud a požádá o prozkoumání těchto verdiktů s důvěrou v nezávislost českého soudního systému," uvedla v pátek Beňová.

Pokutu dostala KMV kvůli třem samostatnými objektům z přelomu 19. a 20. století. Společnost KMV prý narušila urbanistickou hodnotu areálu lázní v Kyselce.

KMV představily loni na podzim se společností C.T.S. Duo, která vlastní většinu objektů v Kyselce, projekt na částečnou záchranu bývalých lázní. Ze dvou desítek památkově chráněných objektů chtějí současní vlastníci zachránit zhruba za 400 milionů korun jen čtyři až pět budov.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy