Výrobce Mattonky bude stát zkáza Kyselky 1,8 milionu

ČTK ČTK
16. 3. 2012 21:20
Kraj potvrdil pokutu pro Karlovarské minerální vody za špatnou péči o lázně Kyselka
Z lázní Kyselka jsou torza a trosky.
Z lázní Kyselka jsou torza a trosky. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Krajský úřad Karlovarského kraje již potvrdil únorové rozhodnutí magistrátu Karlových Varů o uložení pokuty 1,8 milionu korun společnosti Karlovarské minerální vody a.s.(KMV) za špatnou péči o chráněné památky v lázních Kyselka. Informovala o tom mluvčí KMV Bibiana Beňová s tím, že se firma obrátí se správní žalobou na soud.

Pokutu nejprve uložil společnosti magistrát kvůli zanedbávání péče o údržbu památkově chráněných budov. KMV ale sankci odmítly a obrátily se na krajský úřad.

Generální ředitel KMV Alessandro Pasquale tehdy uvedl, že ve správním řízením, které rozhodnutí o sankci předcházelo, nastala zásadní procesní pochybení a také rozhodnutí památkářů prý obsahuje závažné procesní i faktické nedostatky. Krajský úřad ale nyní sankci potvrdil.

Čtrnáctidenní lhůtu, ve které úřad posoudil odvolání KMV čítající na šedesát stran, považuje společnost za krajně neobvyklou. "Nezvykle krátká doba vyvolává pochybnosti o nezávislosti rozhodování institucí v obou stupních řízení. KMV se proto obrátí se správní žalobou na soud a požádá o prozkoumání těchto verdiktů s důvěrou v nezávislost českého soudního systému," uvedla v pátek Beňová.

Pokutu dostala KMV kvůli třem samostatnými objektům z přelomu 19. a 20. století. Společnost KMV prý narušila urbanistickou hodnotu areálu lázní v Kyselce.

KMV představily loni na podzim se společností C.T.S. Duo, která vlastní většinu objektů v Kyselce, projekt na částečnou záchranu bývalých lázní. Ze dvou desítek památkově chráněných objektů chtějí současní vlastníci zachránit zhruba za 400 milionů korun jen čtyři až pět budov.

 

Právě se děje

Další zprávy