Výrobce Mattonky bude stát zkáza Kyselky 1,8 milionu

ČTK ČTK
16. 3. 2012 21:20
Kraj potvrdil pokutu pro Karlovarské minerální vody za špatnou péči o lázně Kyselka
Z lázní Kyselka jsou torza a trosky.
Z lázní Kyselka jsou torza a trosky. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Krajský úřad Karlovarského kraje již potvrdil únorové rozhodnutí magistrátu Karlových Varů o uložení pokuty 1,8 milionu korun společnosti Karlovarské minerální vody a.s.(KMV) za špatnou péči o chráněné památky v lázních Kyselka. Informovala o tom mluvčí KMV Bibiana Beňová s tím, že se firma obrátí se správní žalobou na soud.

Pokutu nejprve uložil společnosti magistrát kvůli zanedbávání péče o údržbu památkově chráněných budov. KMV ale sankci odmítly a obrátily se na krajský úřad.

Generální ředitel KMV Alessandro Pasquale tehdy uvedl, že ve správním řízením, které rozhodnutí o sankci předcházelo, nastala zásadní procesní pochybení a také rozhodnutí památkářů prý obsahuje závažné procesní i faktické nedostatky. Krajský úřad ale nyní sankci potvrdil.

Čtrnáctidenní lhůtu, ve které úřad posoudil odvolání KMV čítající na šedesát stran, považuje společnost za krajně neobvyklou. "Nezvykle krátká doba vyvolává pochybnosti o nezávislosti rozhodování institucí v obou stupních řízení. KMV se proto obrátí se správní žalobou na soud a požádá o prozkoumání těchto verdiktů s důvěrou v nezávislost českého soudního systému," uvedla v pátek Beňová.

Pokutu dostala KMV kvůli třem samostatnými objektům z přelomu 19. a 20. století. Společnost KMV prý narušila urbanistickou hodnotu areálu lázní v Kyselce.

KMV představily loni na podzim se společností C.T.S. Duo, která vlastní většinu objektů v Kyselce, projekt na částečnou záchranu bývalých lázní. Ze dvou desítek památkově chráněných objektů chtějí současní vlastníci zachránit zhruba za 400 milionů korun jen čtyři až pět budov.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy