Boje o Kyselku: Jedni chtějí památky, druzí minerálku

ČTK ČTK
24. 9. 2011 7:21
Karlovarské minerální vody trvají na záchraně pouze části objektů
Mattoni: značka, nebo kulturní dědictví?
Mattoni: značka, nebo kulturní dědictví? | Foto: Jan Lipold

Karlovy Vary/Praha - Zástupci společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), vlastníka některých památkově chráněných budov v lázních Kyselka, se neshodli s reprezentanty Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASKORD) na tom, jak zachránit zchátralé lázeňské objekty.

KMV uvedly v tiskovém prohlášení po prvním společném jednání s ASKORD, že jednání asociace může znamenat další devastaci Kyselky. Prezident asociace Pavel Ries se zase nechal slyšet, že KMV nadále sází na demolici většiny objektů místo jejich obnovy.

Generální ředitel KMV Alessandro Pasquale uvedl, že Riesovi vysvětlil své postoje i to, že řada domněnek ASKORD není podle KMV pravdivá a že počínání asociace nepřináší Kyselce nic pozitivního.

Projekt KMV a C.T.S. Duo (další z vlastníků objektů) počítá s opravou devíti z 20 budov v Kyselce. Podle Pasqualeho má podporu od ministerstva kultury, přes obec, karlovarský magistrát až po historiky. "Jsme ovšem ochotni jednat i o alternativním řešení, ale za předpokladu, že to bude řešení komplexní, týkající se celé oblasti," uvedl Pasquale.

Pasquale: Hlavně neohrozit produkci minerálky

Jednání s KMV podle Riese potvrdilo domněnky ASKORD, že KMV jde především o to, jak lokalitu vyčistit a zachovat jen minimum objektů. Podotkl, že asociace přišla s variantou, aby na ní byly budovy bezúplatně převedeny. Smlouva měla podle Riese dodatek, že v případě, když asociace jejich rekonstrukci nezajistí do šesti let, vrátí je zpět.

KMV na tu variantu nepřistoupily, dodal. "Chtěli od nás, abychom jim doložili, že máme finanční zajištění projektu. Jenomže ani oni zatím nemají s penězi jasno," řekl viceprezident ASKORD Martin Kadrman.

Pasquale zdůraznil, že KMV nestojí o žádné testy a pokusy. Poznamenal, že na stole má konkrétní projekt a podotkl, že je zřejmě poslední šancí na záchranu nejvýznamnějších budov někdejšího lázeňského areálu v Kyselce.

"Pokud nám pan Ries předloží alternativní návrh na obnovu celého komplexu, projekt konkrétní a se solidním financováním, jsem připraven jednat. Případné řešení navrhované asociací ovšem samozřejmě nemůže ohrozit produkci minerální vody, to by bylo nepřijatelné," poznamenal Pasquale.

Kadrman: Zachraňme Kyselku jako celek

KMV a C.T.S. Duo svůj projekt na záchranu poprvé prezentovaly v úterý s tím, že je zatím připraven v podobě koncepční studie, která počítá s novým využitím u každé z obnovených budov. Investovat chtějí až 400 milionů korun. Pro financování obnovy památkových objektů mají KMV už údajně podporu ministerstva kultury.

Kadrman podotkl, že asociace bude nyní na ministerstvo apelovat, aby při projednávání žádosti o sejmutí památkové ochrany plán KMV neakceptovalo a preferovalo záchranu Kyselky jako celku.

 

Právě se děje

Další zprávy