Kyselka zůstává kulturní památkou, rozhodl Besser

ČTK ČTK
22. 11. 2011 19:32
Památkáři jsou příjemně překvapeni
"Pomozte nám, pane prezidente!" žádali lidé bojující za záchranu Kyselky při jeho zářijové návštěvě. Klaus však pronesl památnou větu: "Karlštejn to není...."
"Pomozte nám, pane prezidente!" žádali lidé bojující za záchranu Kyselky při jeho zářijové návštěvě. Klaus však pronesl památnou větu: "Karlštejn to není...." | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Karlovy Vary - Ministerstvo kultury ponechalo areálu bývalých Lázní Kyselka u Karlových Varů statut kulturní památky. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání. Na svém webu to uvedlo ministerstvo kultury. Ministr Jiří Besser (TOP 09) zamítl zářijový rozklad a potvrdil předchozí rozhodnutí ministerstva kultury ze srpna.

Statut národní památky tak dostalo asi 20 chátrajících budov. "Překvapuje mě to, ale jde o velmi pozitivní zprávu," komentoval Besserovo rozhodnutí pro Lidovky.cz prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Pavel P. Ries

Ministr kultury vzal podle webu ministerstva především v úvahu, že jednotlivé objekty jsou historicky a urbanisticky cennou součástí unikátního areálu. "Jednotlivé objekty souboru se vlivem dlouhodobé absence údržby nacházejí v havarijním stavu, nicméně jejich obnova je i z hlediska památkové péče nadále uskutečnitelná a žádoucí," stojí na webu.

Zachránit jen pár budov? To je málo, říká Asociace

Některé budovy v areálu lázní patří společnosti Karlovarském minerální vody a.s. (KMV). Dalším vlastníkem je společnost C.T.S. - Duo. KMV představily v záři svůj projekt revitalizace Kyselky, za asi 400 milionů korun chtěly zachránit aspoň některé budovy.

To přišlo Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR málo. Podle prezidenta asociace Riese nešlo o projekt, ale jen o studii. "Navíc se jedná o stejnou studii, kterou představila společnost C.T.S. - Duo už v roce 2006 a pak ještě v roce 2009. I autorem studie je stejná firma," řekl tehdy Ries novinářům.

Dominantním objektem areálu lázní je pavilon Ottova pramene, postavený podle projektu vídeňského architekta K. Häybecka. Další hodnotnou stavbou je Mattoniho vila, postavená v letech 1885 až 1886 na místě staršího panského sídla. Lázně doplatily na důsledky privatizace v 90. letech. Několikrát měnily vlastníka a budovy nebyly prakticky udržovány. Stav objektů je nyní mimořádně špatný.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy