Kyselka zůstává kulturní památkou, rozhodl Besser

ČTK ČTK
22. 11. 2011 19:32
Památkáři jsou příjemně překvapeni
"Pomozte nám, pane prezidente!" žádali lidé bojující za záchranu Kyselky při jeho zářijové návštěvě. Klaus však pronesl památnou větu: "Karlštejn to není...."
"Pomozte nám, pane prezidente!" žádali lidé bojující za záchranu Kyselky při jeho zářijové návštěvě. Klaus však pronesl památnou větu: "Karlštejn to není...." | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Karlovy Vary - Ministerstvo kultury ponechalo areálu bývalých Lázní Kyselka u Karlových Varů statut kulturní památky. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání. Na svém webu to uvedlo ministerstvo kultury. Ministr Jiří Besser (TOP 09) zamítl zářijový rozklad a potvrdil předchozí rozhodnutí ministerstva kultury ze srpna.

Statut národní památky tak dostalo asi 20 chátrajících budov. "Překvapuje mě to, ale jde o velmi pozitivní zprávu," komentoval Besserovo rozhodnutí pro Lidovky.cz prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Pavel P. Ries

Ministr kultury vzal podle webu ministerstva především v úvahu, že jednotlivé objekty jsou historicky a urbanisticky cennou součástí unikátního areálu. "Jednotlivé objekty souboru se vlivem dlouhodobé absence údržby nacházejí v havarijním stavu, nicméně jejich obnova je i z hlediska památkové péče nadále uskutečnitelná a žádoucí," stojí na webu.

Zachránit jen pár budov? To je málo, říká Asociace

Některé budovy v areálu lázní patří společnosti Karlovarském minerální vody a.s. (KMV). Dalším vlastníkem je společnost C.T.S. - Duo. KMV představily v záři svůj projekt revitalizace Kyselky, za asi 400 milionů korun chtěly zachránit aspoň některé budovy.

To přišlo Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR málo. Podle prezidenta asociace Riese nešlo o projekt, ale jen o studii. "Navíc se jedná o stejnou studii, kterou představila společnost C.T.S. - Duo už v roce 2006 a pak ještě v roce 2009. I autorem studie je stejná firma," řekl tehdy Ries novinářům.

Dominantním objektem areálu lázní je pavilon Ottova pramene, postavený podle projektu vídeňského architekta K. Häybecka. Další hodnotnou stavbou je Mattoniho vila, postavená v letech 1885 až 1886 na místě staršího panského sídla. Lázně doplatily na důsledky privatizace v 90. letech. Několikrát měnily vlastníka a budovy nebyly prakticky udržovány. Stav objektů je nyní mimořádně špatný.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy