Rotavou šly stovky radikálů, přijely i posily z Německa

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 10. 2011 16:14
Účastníky pochodu a místní Romy museli oddělovat policejní těžkooděnci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Rotava - V Rotavě se v sobotu odpoledne sešlo asi 400 příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), podpořit je dorazilo i několik desítek radikálů z Německa.

Kolem 14:30 se vydali na pochod městem. Cestou prošli kolem desítek Romů, kteří se kolem trasy průvodu shromáždili.

Obě skupiny ale oddělovali policejní těžkooděnci. Když radikálové a další účastníci pochodu Romy míjeli, navzájem na sebe pokřikovali a pískali, násilné střety se však neodehrály.

K tomu, aby se přítomní fyzických konfliktů zdrželi, vyzývali jak lidé z průvodu DSSS, tak Romové. Pravicoví extremisté cestou vykřikovali různá hesla, mimo jiné "Nic než národ", na což Romové odpovídali skandováním "My jsme národ".

Na akci dohlížejí nejen čeští, ale i němečtí policisté. Z Německa totiž do Rotavy dva autobusy přivezly asi 70 lidí. Stovky policistů doplňují i příslušníci antikonfliktních týmů. Policie na vjezdech do města kontrolovala, zda u sebe lidé mířící do Rotavy nemají zbraně. 

V souvislosti se sobotní demonstrací panovala zpřísněná bezpečnostní opatření i na hranicích.

Bitva ve Varnsdorfu: Lidé šli na Romy, policie byla proti:

Téměř každý pátý je bez práce

Radikálové nesli také různé transparenty, například s nápisem "Stop černému rasismu". V oknech a kolem přihlíží průvodu řada místních, někteří z nich radikálům projevovali sympatie, jiní je pozorovali mlčky. Někteří z obyvatel Rotavy se zapojili přímo do průvodu pořádaného DSSS.

Rotava se podle DSSS proměnila z větší části na ghetto, kde starousedlíci trpí "pod terorem" nových přistěhovalců. "Jsou to neustálé krádeže, vandalismus, vyhrožování, drogová problematika, rušení nočního klidu a především fyzické útoky na naše lidi," tvrdí organizátoři akce.

Ve městě s 3400 obyvateli je nyní bez práce 17,5 procenta obyvatel, zatímco v kraji je to 9,6 procenta. Do města se sestěhovávají Romové. Protože naprostá většina z nich je bez práce, tráví čas na ulici. Město proto už přijalo kontroverzní vyhlášku, která zakazuje postávání na ulicích nebo umisťování laviček na veřejné prostranství.

 

Právě se děje

Další zprávy