Obce mají mít právo vyhlásit bankrot, myslí si Zeman

ČTK ČTK
15. 4. 2015 16:46
Podle prezidenta by ale muselo jít o podobný přístup jako v případě osobního bankrotu, kdy dlužník musí zaplatit alespoň část dluhu.
Miloš Zeman na návštěvě Karlovarského kraje.
Miloš Zeman na návštěvě Karlovarského kraje. | Foto: ČTK

Hazlov (Chebsko) - Obce by měly mít možnost vyhlásit bankrot podobně, jako ji mají občané nebo firmy, uvedl prezident Miloš Zeman.

Muselo by ale jít o podobný přístup jako v případě osobního bankrotu, kdy dlužník musí zaplatit alespoň část dluhu, řekl Zeman v Hazlově na Chebsku.

Při své třídenní návštěvě Karlovarského kraje navštívil prezident i nejzadluženější obce v zemi, Prameny a také Bublavu, která dluží státu asi 20 milionů.

Žádné megalomanské projekty

"Totální oddlužení obcí za hloupý investiční záměr nepovažuji za rozumné, protože to by otevřelo prostor pro různé megalomanské projekty," řekl prezident.

Podle něj například Prameny na Chebsku už musely prodat radnici a další obecní majetek, do obce byl dosazen správce, protože tam dlouho nikdo nechtěl kandidovat.

Přes čtyři roky už ale obec řídí řádně zvolené zastupitelstvo.

"Souhlasím ale s tím, že by bylo dobré, pokud by tu byla analogie s osobním bankrotem v tom, že by obec musela zaplatit alespoň 30 procent dluhu," uvedl Zeman.

Obce mohou prodávat majetek

V současné době nemají zadlužené obce jinou možnost než prodávat svůj majetek nebo žádat o oddlužení stát.

V případě Pramenů ale ani prodej obecního majetku nemůže vynahradit dluhy, které jsou i s penalizací asi 90 milionů korun.

Podobně i Bublava splácí státu dotace na akvapark po statisících nebo milionech ročně, které vydělá prodejem majetku. I ona chce jednat se státem o oddlužení.

Pramenům Zeman doporučil možnost řešení vstupem investora, který by převzal dluhy obce a na jejím katastru zřídil stáčírnu minerální vody.

Většinu vlastní ruští majitelé

Většinu ze současných 40 milionů pohledávek Pramenů skoupila soukromá firma ruských majitelů.

Původně chtěla stáčírnu dokončit. "Víte, že se chovám k Rusům slušně, za což jsem často kritizován. Můžu je zkusit pozvat na Hrad a promluvit si s nimi. Perspektiva Pramenů není v tom, že se budou potácet v dluhové pasti. Ale pokud se stáčírnu nakonec podaří vybudovat, znamenalo by to, že Prameny budou mít teoreticky trvalý příjem 12 milionů, což je šestkrát víc, než je současný rozpočet. A to by stálo za pokus," prohlásil Zeman na pondělním setkání s vedením Pramenů.

 

Právě se děje

Další zprávy