Zeman ocení odpůrce okupace Kriegla i studenta ze Žďáru

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2015 15:49
Řád Tomáše Garrigua Masaryka i medaili Za hrdinství in memoriam prezident udělí na státní svátek 28. října.
Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání letos 28. října na Pražském hradě.
Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání letos 28. října na Pražském hradě. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman udělí na státní svátek 28. října medaili Za hrdinství in memoriam studentu Petru Vejvodovi, který loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou.

Zeman to řekl při návštěvě Karlovarského kraje. Řád Tomáše Garrigua Masaryka dostane František Kriegel, jenž v roce 1968 jako jediný odmítl podepsat Moskevský protokol, který legitimizoval srpnovou okupaci.

Ve Žďáru loni v říjnu šestadvacetiletá psychicky nemocná Barbora Orlová zabila šestnáctiletého Petra Vejvodu a další lidi zranila. Vejvodu prezident ocení právě za to, že během útoku chránil svoji spolužačku.

"Pokud jde o vyznamenané v tomto roce, zpravidla se to utajuje až do poslední chvíle. Ale já jsem ve svém projevu 28. října minulého roku už řekl dva případy, kde vyznamenání udělím. První bude medaile Za hrdinství pro studenta, který byl ve Žďáru nad Sázavou zavražděn šílenou ženou, když bránil svoji spolužačku," řekl dnes Zeman na besedě se studenty v Chodově na Sokolovsku při své návštěvě Karlovarského kraje.

Rodiče Petra Vejvody vnímají udělení medaile jako významné ocenění činu svého syna. "Velmi si toho vážíme, je to velká pocta. Určitě by pro nás bylo lepší, kdyby bylo možné vrátit čas a měli jsme syna zpátky, ale to bohužel nejde," řekl studentův otec Kamil Vejvoda.

Střední škola ve Žďáru nad Sázavou odhalí pamětní desku připomínající hrdinství svého studenta na den Petrových narozenin 20. května. "Ocenění medaili za hrdinství in memoriam škola přijímá s velkým uspokojením," řekl ředitel školy Zdeněk Musil.

Pamětní deska připomínající chlapcův hrdinský čin, při kterém položil vlastní život, bude ve středu 15. dubna odhalena také u dubové aleje na hrázi Veselského rybníka v Novém Veselí. Alej tam vysázeli loni v říjnu hejtmani při setkání s prezidentem, který na místě projevil přání, aby alej nesla jméno Petra Vejvody

"Druhý bude Řád Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam pro Františka Kriegela, který byl jediný, kdo v roce 1968 v Moskvě odmítl podepsat takzvané Moskevské protokoly," uvedl prezident. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že Kriegel bude oceněn za statečnost.

Kriegel byl v roce 1968 předsedou Ústředního výboru Národní fronty a na rozdíl od ostatních československých představitelů odmítl v Moskvě podepsat souhlas s intervencí vojsk Varšavské smlouvy v ČSSR ze srpna toho roku, nadiktovaný Sověty.

Původním povoláním lékař byl za svůj postoj následně vyloučen z komunistické strany a přišel o všechny veřejné funkce. Později mezi prvními podepsal Chartu 77 a angažoval se v disentu. Zemřel na konci roku 1979. Zeman jeho plánované ocenění loni oznámil v reakci na rozhodnutí radnice Prahy 2 neudělit Kriegelovi čestné občanství.

Útočnice ze Žďáru byla loni propuštěna z ústavní péče, přestože již v roce 2012 podobně zaútočila v Havířově. Zemana v té souvislosti zarazilo, že je něco takového možné. Stíhání Orlové bylo letos zastaveno, podle odborných posudků byla v době spáchání činu nepříčetná. Pro vyznamenání studenta se již dříve vyslovil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy