Na Klínovec povede nová silnice, starou zničilo počasí

ČTK ČTK
3. 9. 2012 14:52
Stavba, která právě začíná, potrvá do podzimu 2013 a cbude stát kolem 69 milionů
Klínovec v Krušných horách, ilustrační foto.
Klínovec v Krušných horách, ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Boží Dar (Karlovarsko) - Na nejvyšší krušnohorský vrchol Klínovec povede nová silnice, jež nahradí současnou nevyhovující komunikaci.

Současně s celkovou rekonstrukcí silnice dojde i na výstavbu vodovodu a kanalizace mezi Klínovcem a Božím Darem.

Stavba, která právě začíná, potrvá do podzimu 2013 a celkové náklady se pohybují kolem 69 milionů korun. Řekl to božídarský starosta Jan Horník.

Značně poškozená silnice, na níž se nejvíce podepsalo drsné klima Krušných hor, získala dotaci z programu na podporu přeshraničního dopravní propojení v oblasti Centrálního Krušnohoří.

Souběžně s tímto projektem dojde konečně i na nezbytnou kanalizaci a vodovod, podotkl Horník.

"Pokud má v budoucnu dojít na rekonstrukci hotelu na Klínovci, tak bez vodovodu a kanalizace by to rozhodně nebylo možné," dodal.

Rozložení prací do dvou roků je podle Horníka nezbytné kvůli krátké stavební sezoně v Krušných horách, zvláště pak v lokalitě Klínovce. Kvůli stavbě musejí počítat s částečným omezením i turisté mířící na vrchol.

"Omezení se tu týkají především pohybu po vyfrézované vozovce. Rychlost byla snížena na 30 kilometrů v hodině a dávat pozor je nezbytné na odlétající štěrk. Letos stavbaři skončí asi v říjnu a začnou zase v dubnu," dodal Horník.

Opravuje se i rozhledna

Na Klínovci už letos začala také několik let připravovaná obnova historické rozhledny.

Boží Dar jako vlastníka objektu přijde její oprava na 10,8 milionu korun.

Původní věž z roku 1884, která byla vážně poškozena a navíc vychýlena od svislé osy skoro o půl metru, už dělníci rozebrali.

Nyní vzniká nová deska pro základ věže a nový tubus, který bude opět obložen kameny. Oprava rozhledny má skončit, stejně jako silnice, příští rok na podzim.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy