Na Klínovec povede nová silnice, starou zničilo počasí

ČTK ČTK
3. 9. 2012 14:52
Stavba, která právě začíná, potrvá do podzimu 2013 a cbude stát kolem 69 milionů
Klínovec v Krušných horách, ilustrační foto.
Klínovec v Krušných horách, ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Boží Dar (Karlovarsko) - Na nejvyšší krušnohorský vrchol Klínovec povede nová silnice, jež nahradí současnou nevyhovující komunikaci.

Současně s celkovou rekonstrukcí silnice dojde i na výstavbu vodovodu a kanalizace mezi Klínovcem a Božím Darem.

Stavba, která právě začíná, potrvá do podzimu 2013 a celkové náklady se pohybují kolem 69 milionů korun. Řekl to božídarský starosta Jan Horník.

Značně poškozená silnice, na níž se nejvíce podepsalo drsné klima Krušných hor, získala dotaci z programu na podporu přeshraničního dopravní propojení v oblasti Centrálního Krušnohoří.

Souběžně s tímto projektem dojde konečně i na nezbytnou kanalizaci a vodovod, podotkl Horník.

"Pokud má v budoucnu dojít na rekonstrukci hotelu na Klínovci, tak bez vodovodu a kanalizace by to rozhodně nebylo možné," dodal.

Rozložení prací do dvou roků je podle Horníka nezbytné kvůli krátké stavební sezoně v Krušných horách, zvláště pak v lokalitě Klínovce. Kvůli stavbě musejí počítat s částečným omezením i turisté mířící na vrchol.

"Omezení se tu týkají především pohybu po vyfrézované vozovce. Rychlost byla snížena na 30 kilometrů v hodině a dávat pozor je nezbytné na odlétající štěrk. Letos stavbaři skončí asi v říjnu a začnou zase v dubnu," dodal Horník.

Opravuje se i rozhledna

Na Klínovci už letos začala také několik let připravovaná obnova historické rozhledny.

Boží Dar jako vlastníka objektu přijde její oprava na 10,8 milionu korun.

Původní věž z roku 1884, která byla vážně poškozena a navíc vychýlena od svislé osy skoro o půl metru, už dělníci rozebrali.

Nyní vzniká nová deska pro základ věže a nový tubus, který bude opět obložen kameny. Oprava rozhledny má skončit, stejně jako silnice, příští rok na podzim.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Bývalý imám Shehadeh nepodal dovolání proti desetiletému trestu

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který si má odpykat deset let ve vězení, nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu. Mimořádný opravný prostředek využil ve sledované kauze jen obhájce jeho bratra Omara, jenž si má odpykat o rok více. Dovolání podle dostupných informací nepodala ani partnerka Omara Shehadeha Fátima Hudková. Dostala šestiletý trest.

Z justiční databáze InfoSoud je patrné, že k nejvyšší instanci odešlo na konci listopadu spolu se spisem pouze jedno dovolání, které podle dřívějšího vyjádření mluvčí Městského soudu v Praze Markéty Puci podal právě obhájce Omara Shehadeha. Česká justice stíhala Omara Shehadeha jako uprchlého, stejně jako Hudkovou.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební neschopnosti. Oznámila to dnes agentura DPA. Firma má podle svých slov v Německu kolem 1400 poboček a další v zahraničí, včetně Česka. Firma doufá v reorganizaci a obnovení činnosti na jaře. Jak se situace dotkne poboček v zahraničí zatím není jasné.

Finanční potíže Klieru rostly od začátku pandemie kvůli prudkému poklesu poptávky. Na začátku září firma požádala o ochranu před věřiteli za účelem reorganizace. Nyní soud v německém Wolfsburgu, kde má firma sídlo, uvolnil cestu hlavnímu konkurznímu řízení.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Zeman jmenoval Petra Mlsnu předsedou antimonopolního úřadu

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval Petra Mlsnu předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dosavadní náměstek ministra vnitra ve funkci nahradil Petra Rafaje, který k dnešku rezignoval. Jeho konec požadovali zástupci vládní koalice.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se uskutečnilo poprvé, dosud nového předsedu vybírali politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy