Na Klínovci začali pro lyžaře stavět dvě nové lanovky

ČTK ČTK
7. 5. 2012 16:53
Lanovky posílí přepravní kapacitu tamního skiareálu a zvýší komfort pro lyžaře
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Boží Dar (Karlovarsko) - Na krušnohorském Klínovci začala výstavba dvou nových lanovek, které výrazně posílí přepravní kapacitu tamního skiareálu a zvýší komfort pro lyžaře.

První čtyřsedačková lanovka vznikne u sjezdovky Přemostěná a dokončena bude už do sezony 2012/2013.

Druhá z nových lanovek povede po jižní straně Klínovce do Jáchymova. I ta bude mít sedačky pro čtyři osoby a hotová bude o rok později.

Stavba obou lanovek přesáhne 200 milionů korun. Řekl to mluvčí areálu Adam Svačina.

V první fázi budování lanovek jsou káceny stromy v jejich dráze. Poražené stromy nahradí nové na vybraných místech.

Lanovka u sjezdovky Přemostěná tu nahradí zastaralý a kapacitně nevyhovující vlek - kotvu, poznamenal Svačina. Druhá z lanovek nahradí historickou jednosedačkovou lanovku z Jáchymova, jež byla v provozu od roku 1965.

"Délka lanovky bude 2,2 kilometru a její sedačky dostanou oranžové krycí bubliny stejné jako jsou na lanovce CineStar Express, která má za sebou první rok provozu," konstatoval Svačina.

Nová tříkilometrová sjezdovka

S novou lanovkou vznikne rovněž nová Jáchymovská sjezdovka dlouhá téměř tři kilometry. Horní stanice lanovky bude až na vrcholu Klínovce.

Lyžaři se tak bez problémů dostanou z jižního svahu na severní sjezdovky. Dosud museli bez lyží přecházet několik stovek metrů. Spodní stanice lanovky se posune blíže k Jáchymovu a do centra z ní bude přibližně 2,5 kilometru.

"Převýšení sjezdovky bude 500 metrů a její šířka až 60 metrů. Vznikne kolem 15 hektarů nové plochy pro lyžování," poznamenal mluvčí.

Lanovky i pro cyklisty

Výstavba obou lanovek jsou součástí projektu Nový Klínovec. V něm se počítá pro novou sezonu také s dalšími investicemi, řekl provozovatel střediska Martin Píša.

Dokoupeny budou další dvě rolby na úpravu sjezdovek a systém na zasněžování dostane dalších deset děl. Počítá se rovněž s modernizací celého technického zázemí, novou nádrží na vodu pro zasněžování o objemu asi 12.000 metrů krychlových a vybudování parkoviště pro 500 vozů u spodní stanice nové lanovky vedoucí do Jáchymova, uvedl Píša.

Po odstávce současných lanovek na Klínovci, kde skončil zimní provoz 15. dubna, plánují provozovatelé areálu zahájení letní sezóny v červnu.

Lanovky mohou využít nejenom turisté, ale rovněž cyklisté. Na výběr bude z několika připravených tratí, které jsou rozděleny podle náročnosti a střídavě jsou na zpevněných a nezpevněných cestách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy