Na Klínovci začali rozebírat historickou rozhlednu

ČTK ČTK
27. 7. 2012 18:29
Konstrukce je tak poškozená, že oprava nestačí. Dělníci vybudují repliku původní stavby
Rozhledna na Klínovci v Krušných horách.
Rozhledna na Klínovci v Krušných horách. | Foto: Pavel Baroch

Boží Dar (Karlovarsko) - Na nejvyšším krušnohorském vrcholu Klínovci začala několik let připravovaná obnova historické rozhledny.

Boží Dar jako vlastníka objektu přijde její oprava na 10,8 milionu korun.

O záchranu značně zchátralé věže se postará firma, kterou si radnice vybrala v tendru. Práce mají skončit do poloviny příštího roku. Dříve akci stihnout nelze kvůli velmi krátké stavební sezoně v horách, řekl božídarský starosta Jan Horník.

Dělníci už postavili kolem rozhledny lešení a začnou věž rozebírat. Oprava v podstatě znamená vybudování repliky původní stavby. Její konstrukce je tak poškozená, že pouhá oprava nestačí.

Letos by měla být rozhledna rozebrána ze dvou pětin. Postup prací ale do značné míry ovlivní právě počasí. Kdyby zima nepřišla příliš brzy, není vyloučeno to, že se stihne více, konstatoval Horník.

"Jakmile bude konstrukce rozebraná, vznikne na jejím místě nový tubus, který bude opět obložený kameny," dodal starosta.

Boží Dar coby majitel rozhledny v minulých letech hledal finanční zdroje, jež by opravu rozhledny pokryly. Nakonec získal evropskou dotaci, která mu umožnila zahájit záchranu unikátní věže.

Rozhledna vznikla v roce 1884. Tehdy byla ovšem špatně založena a postupně se odklonila od svislé osy téměř o půl metru.

Po odkrytí betonového nástřiku, kterým byla už kdysi opravena, začaly z věže vypadávat jednotlivé kameny a hrozilo její zhroucení. Nová konstrukce zajistí lepší stabilitu stavby i její odolnost.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy