Na Klínovci začali rozebírat historickou rozhlednu

ČTK ČTK
27. 7. 2012 18:29
Konstrukce je tak poškozená, že oprava nestačí. Dělníci vybudují repliku původní stavby
Rozhledna na Klínovci v Krušných horách.
Rozhledna na Klínovci v Krušných horách. | Foto: Pavel Baroch

Boží Dar (Karlovarsko) - Na nejvyšším krušnohorském vrcholu Klínovci začala několik let připravovaná obnova historické rozhledny.

Boží Dar jako vlastníka objektu přijde její oprava na 10,8 milionu korun.

O záchranu značně zchátralé věže se postará firma, kterou si radnice vybrala v tendru. Práce mají skončit do poloviny příštího roku. Dříve akci stihnout nelze kvůli velmi krátké stavební sezoně v horách, řekl božídarský starosta Jan Horník.

Dělníci už postavili kolem rozhledny lešení a začnou věž rozebírat. Oprava v podstatě znamená vybudování repliky původní stavby. Její konstrukce je tak poškozená, že pouhá oprava nestačí.

Letos by měla být rozhledna rozebrána ze dvou pětin. Postup prací ale do značné míry ovlivní právě počasí. Kdyby zima nepřišla příliš brzy, není vyloučeno to, že se stihne více, konstatoval Horník.

"Jakmile bude konstrukce rozebraná, vznikne na jejím místě nový tubus, který bude opět obložený kameny," dodal starosta.

Boží Dar coby majitel rozhledny v minulých letech hledal finanční zdroje, jež by opravu rozhledny pokryly. Nakonec získal evropskou dotaci, která mu umožnila zahájit záchranu unikátní věže.

Rozhledna vznikla v roce 1884. Tehdy byla ovšem špatně založena a postupně se odklonila od svislé osy téměř o půl metru.

Po odkrytí betonového nástřiku, kterým byla už kdysi opravena, začaly z věže vypadávat jednotlivé kameny a hrozilo její zhroucení. Nová konstrukce zajistí lepší stabilitu stavby i její odolnost.

 

Právě se děje

Další zprávy