Cheb - Sociálním lůžkům v Chebu, které v léčebně dlouhodobě nemocných provozuje společnost Amica, chybí peníze na další provoz.
Kvůli snížení dotací od státu proto musí najít umístění pro klienty, kteří na lůžkách zůstávají, přestože tato služba je oficiálně pouze krátkodobá.
Pro řadu z nich ale místo v domovech pro seniory není nebo se o ně rodiny nejsou schopny postarat, uvedla jednatelka společnosti Amica Jana Křížová.
Stát dal o 42% nižší dotace
Zařízení dostalo letos o 42 procent dotací od státu méně. Loni na sociální lůžka dostalo 3,2 milionu korun, letos ale už necelých 1,9 milionu Kč. Službu využívají zejména senioři, kteří už nepotřebují lékařský dohled, ale neobejdou se bez pomoci další osoby.
"Seniorům, z nichž velkou část zdědila Amica ještě po předešlém provozovateli léčebny dlouhodobě nemocných, se ale v léčebně líbí a navíc v domovech pro seniory a domech s pečovatelskou službou pro ně není místo," uvedla Křížová.
Zřízení lůžek v minulých letech podpořilo město Cheb. To dalo dvakrát 1,5 milionu na vybavení. Poprvé společnosti Carvac, která léčebnu provozovala v minulosti, ale při svém odchodu z Chebu si dotované vybavení odvezla. Podruhé pak společnosti Amica, která zařízení převzala.
Podle starosty Chebu Pavla Vanouška (ČSSD) město lůžka podpořilo, ale nikdy nepočítalo s tím, že by dotovalo i jejich provoz. "Bohužel jde o lidi, kteří se často nemají kam vrátit," uvedl Vanoušek s tím, že radnice bude na řešení nastalé situace spolupracovat.
Služba má být na 3 měsíce, jenže senioři nemají kam jít
Podle Křížové se Amica obrátí na chebské zastupitelstvo s žádostí o pomoc. Pokud by se podařilo provoz lůžek udržet, byl by čas na hledání nového místa pro klienty.
"A u nových bychom je už dopředu upozorňovali, že pobyt na sociálních lůžkách je opravdu dočasný a nemohou zde zůstat delší dobu," dodala Křížová. Možnost změny statutu sociálních lůžek na dlouhodobou službu bohužel není reálná, protože kapacita takových lůžek je dostatečná.
Jednání o situaci sociálních lůžek v Chebu se účastnil i Karlovarský kraj. Podle stanoviska odboru sociálních věcí jsou sociální lůžka krátkodobou službou, která by měla trvat zhruba tři měsíce. Ve skutečnosti ji ale klienti využívají v průměru až 16 měsíců.
Amica by podle odboru měla vyjednat, aby po ukončení sociální služby konkrétnímu uživateli byla následně zabezpečena pomoc osobou blízkou nebo jinou fyzickou osobou nebo zajištěno poskytování návazných terénních, ambulantních nebo pobytových služeb registrovanými poskytovateli.
"Velký důraz klade odbor sociálních věcí zejména na pečovatelskou službu města Cheb, která má vytvořené podmínky, a je proto připravena přebírat tyto uživatele a poskytovat jim nadále potřebnou péči v jejich domácnostech," uvedla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.