Kauza šéfa strážníků v Ostrově se má týkat i starosty

ČTK ČTK
1. 2. 2011 19:55
Transparency International upozorňuje na nejasnosti kolem šéfa strážníků a starosty v Ostrově
Stát!
Stát! | Foto: Ondřej Besperát

Ostrov - Česká pobočka Transparency International (TI) kritizuje město Ostrov na Karlovarsku za to, že jeho zastupitelstvo pověřilo řízením městské policie strážníka, který je údajně podezřelý ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Do všeho může být podle závěrů TI namočen i ostrovský starosta Pavel Čekan (ČSSD).

 Transparency International proto napsala otevřený dopis městskému zastupitelstvu. Trestní oznámení na strážníka podala organizace už loni v listopadu okresnímu státnímu zastupitelství v Karlových Varech.

Starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD) uvedl, že strážník zatím ani nebyl z ničeho obviněn a nebylo proti němu zahájeno trestní stíhání. "Je to člověk, který má určitou míru důvěry a také ctíme presumpci nevinny. Dopis Transparency International proto může hraničit s pomluvou," ohradil se.

Kauza míří až ke starostovi

Čekan před nástupem do funkce po loňských komunálních volbách působil právě jako velitel městské policie.

Policejní vyšetřování pro podezření na zneužití pravomoci veřejného činitele by se mělo podle krajské policejní mluvčí Andrey Pomichalové patrně týkat uložené pokuty či pokut, které byly později sníženy. Bližší informace k případu ovšem policie zatím nesdělila.

TI v dopise mimo jiné tvrdí, že po pověření podezřelého strážníka řízením městské policie může tento strážník zastrašovat svědky při vyšetřování jeho případu.

Píše také, že podezření z porušení zákona se mohou týkat i velitele policie a současného starosty Čekana. Organizace se domnívá, že tomu napovídá i jeho postup z posledních dnů. Proto prý považuje za neefektivní vyzývat starostu, aby zajistil pořádek v řadách městské policie.

Transparency International se tedy rozhodla požádat státní zastupitelství o výkon dozoru nad případem a obrátila se otevřeným dopisem na členy zastupitelstva města.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy