Karlovy Vary - Karlovarský kraj nesouhlasí se zjištěními kontroly, kterou provedl Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) u tří projektů dotovaných z Regionálního operačního programu EU.
I když OLAF kraji vytýká pochybení u všech tří prověřovaných akcí, vedení kraje závěry kontroly odmítlo s tím, že nebyly porušeny žádné ze současných českých legislativních předpisů.
Hejtmanův náměstek Petr Navrátil (ČSSD) v úterý oznámil, že v tomto duchu byla sestavena odpověď pro OLAF.
Vyšetřovatelé z OLAF měli připomínky k obnově Becherovy vily v Karlových Varech, stavbě Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově a Centra technického vzdělávání v Ostrově.
Napadali zejména některé okolnosti výběrových řízení. U vily Jana Bechera, která se za téměř 89 milionů korun změnila v interaktivní galerii, OLAF kritizoval mimo jiné tendr na stavební firmu.
"Jenomže kraj právě tendr zkoumaný OLAF zrušil a vyhlásil nový. K tomu žádné připomínky nemáme," podotkl Navrátil.
Modernizace a dostavba Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově stála zhruba 400 milionů korun. Vyšetřovatelé OLAF poukazují na to, že vítězná nabídka byla o 19 milionů korun vyšší než druhá, levnější nabídka. Z protokolu vyplývá, že o hodnocení nabídek stavebních firem není relevantní dokumentace. "Opět bylo všechno podle zákona. Každý člen komise si dělal své poznámky a byl sepsán protokol o hodnocení, který je k dispozici. Nic jiného není podle zákona třeba," uvedl Navrátil.
Vybudování Centra technického vzdělávání v Ostrově stálo 431 milionů korun. OLAF v protokolu z kontroly uvádí, že se v době přípravy této veřejné zakázky změnila původní kritéria. Nejdříve měly být pro výběr firmy rozhodující z 90 procent cena a z deseti procent záruka na jakost. Následně ale byla kritéria tendru pozměněna na poměr 60 procent cena a 40 procent plán plnění zakázky. "Jak vyplynulo z našeho prověřování, také v tomto případě to umožňuje zákon, a nelze tedy mluvit o pochybení," dodal náměstek.
Jak OLAF se stanoviskem kraje k jednotlivým případům naloží, není prozatím podle Navrátila jasné. Domnívá se, že pokud nejsou porušeny zákony, tak není možné uplatňovat vůči kraji sankce. Karlovarský kraj už má problémy i kvůli auditu společnosti Deloitte, který zjistil v programu Severozápad pochybení u všech 35 kontrolovaných projektů realizovaných také v Ústeckém kraji. Oběma regionům tak hrozí, že budou muset vracet kolem 2,6 miliardy korun. V případě Karlovarského kraje jde o 800 milionů až miliardu korun.