Brusel rozhodl: Česko přijde o více než miliardu eur

Petr Holub
25. 9. 2012 16:40
Evropská komise vystavila České republice předběžný účet. Daň z korupce vyjde draho
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Evropská komise vystavila České republice předběžný účet. Za špatné čerpání dotací dostanou Češi pokutu ve výši miliardy eur. Tato částka se ještě zvýší.

Informaci, kterou deník Aktuálně.cz zveřejnil již 13. září, nyní potvrdilo také ministerstvo pro místní rozvoj.

Přesnou výši pokut ale ministerstva ani Evropská komise nechtějí uvést a média musí vycházet z neoficiálních informací.

Sankci ve výši pětadvaceti miliard korun dostanou podle informací Aktuálně.cz čtyři dotační programy. Téměř dvacet miliard nebude proplaceno programům Doprava a Životní prostředí, dalších 3,4 připadá na regionální program Severozápad.

O dvě miliardy přijde i program Podnikání a inovace za pochybný systém podnikatelských podpor, které vyplácí Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Obdobná data už zveřejnila Mladá fronta Dnes, která vypočetla, že v neproplacených dotacích na dopravní a ekologické stavby i za program Severozápad přijde Česko celkem o 20 miliard.

O zmíněné částky se zvýší deficit státního rozpočtu, případně rozpočty Ústeckého a Karlovarského kraje, které spravují program Severozápad.

Na přímý dotaz, jak přesně velkou pokutu očekávají, přesto ministerstva odmítají odpovědět.

Slíbili jsme, že budeme mlčet

"Na vaše dotazy nemůžeme odpovědět, protože se jedná o informace, které Evropská komise považuje za důvěrné a žádá, aby s nimi bylo takto zacházeno," reagoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob na otázku, jak velké sankce budou v jednotlivých programech.

Připustil ovšem, že ministerstvo financí, které dohlíží na čerpání všech evropských dotací, disponuje tzv. "předběžnými zprávami" z auditů, které ve zmíněných programech proběhly v několika posledních měsících.

"Obsahují předběžné nálezy, závěry a doporučení auditorů Evropské komise, nesmí ale být předány osobám, kterých se audit netýkal," doplnil Jakob.

Audity, které navrhují konkrétní pokuty, mají k dispozici také ministerstva dopravy, životního prostředí a průmyslu. Jejich mluvčí je však shodně odmítají komentovat. "Jednou z podmínek Evropské komise bylo, že je materiál důvěrný do doby uzavření auditu," říká za ministerstvo dopravy Martin Novák.

Zdrženlivost zachovala i Evropská komise. Mluvčí jejího českého zastoupení Martin Stašek si vyžádal na výčet jednotlivých pokut víc času.

Sdílnější byla Marcela Klíchová z řídící rady programu Severozápad. Nepotvrdila celkovou sankci 3,4 miliardy korun, potvrdila ale vzorec, podle kterého se pokuta vypočítala. Všechny projekty schválené do konce srpna budou plošně postiženy desetiprocentní sankcí, další sankce ve výši 11,2 procenta postihne projekty, které už byly řídící radou proplaceny.

O další miliardy přijde školství

Evropská komise udělí ještě další pokuty. Několik miliard korun nebude proplaceno ministerstvu školství, které dostalo konečnou auditní zprávu na program Vzdělávání pro konkurenceschopnost v červenci.

"Výše finanční korekce byla stanovena na základě posouzení významnosti jednotlivých zjištění auditu Evropské komise v jednotlivých prioritních osách. Korekce byla uplatněna v intervalu 5 až 10 procent," uvedl mluvčí Hynek Jordán. Výpočet konečné částky nechala Evropská komise na ministerstvu, které pošle svůj návrh do Bruselu nejpozději koncem září.

Program Vzdělávání pro konkurenceschopnost spravuje zhruba 55 miliard, sankce tedy určitě nepřekročí pětimiliardovou částku.

Ministerstvo školství jako jediné z dotázaných úřadů odpovědělo na otázku, kdo je podle auditu odpovědný za špatné čerpání. Evropská komise prý našla chyby v práci krajů, které dotace také rozdělovaly, ministerstva školství i ministerstva financí, které odpovídá za supervizi všech programů. 

Jízdní řád pro pokuty

Ztráty postihnou podle ministerstva financí ještě čtyři další programy. Velikost pokuty se už domlouvá u regionálního programu Severovýchod, který dotuje Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj, a programu IOP, který společně spravují ministerstva pro místní rozvoj, vnitra, zdravotnictví a kultury.

Teprve začíná kontrola programu Střední Čechy. Další chyby byly podle ministerstva financí objeveny v menším programu Přeshraniční spolupráce Česko-Polsko.

Také ministerstvo financí očekává během září definitivní verzi zprávy Evropského účetního dvora o tom, jak funguje jeho supervize. Předběžné verze hodnotí práci ministerstva velmi kriticky.

"Výsledky této zprávy by však neměly mít dopad na financování evropských programů," uklidňuje přesto mluvčí Jakob.

Kdy uvolní pozastavené dotace?

Pokuty přitom nejsou jednoznačně špatnou zprávou. Ve chvíli, kdy se na jejich výši české a bruselské úřady dohodnou, začne Evropská komise proplácet projekty z konkrétních programů, které jsou dosud zastaveny.

"Pokud nedojde ke komplikacím, předpokládáme, že k obnovení certifikace by mohlo dojít ještě během letošního roku," očekává Martin Novák z ministerstva dopravy. Stejnou prognózu zveřejnilo ministerstvo školství.

Ostatní úřady jsou zdrženlivější.

"V tuto chvíli je předčasné komentovat, kdy bude obnoveno proplácení průběžných plateb" říká například Matyáš Vitík z ministerstva životního prostředí.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy