Evropský úřad odhalil podivné projekty Karlovarska

ČTK ČTK
11. 10. 2012 14:44
Vedení kraje se zveřejněním výsledků před volbami otálelo, političtí rivalové naléhali
Karlovarský krajský úřad, ilustrační foto.
Karlovarský krajský úřad, ilustrační foto. | Foto: Krajský portál

Karlovy Vary - Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vytýká Karlovarském kraji pochybení u tří projektů dotovaných z Regionálního operačního programu EU. Zveřejnění požadovali v rámci předvolebního boje politici ODS či NS-LEV21. Vedení kraje s jejich odtajněním otálelo. Političtí rivalové krajskou ČSSD osočovali, že nechce, aby se o problematických projektech dozvěděli lidé před volbami.

Vyšetřovatelé mají připomínky k obnově Becherovy vily v Karlových Varech, stavbě Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově a Centra technického vzdělávání v Ostrově.

Napadají zejména některé okolnosti výběrových řízení. Výsledky kontroly oznámil Karlovarský kraj. Náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD) informoval, že jde o předběžnou zprávu, kterou bude kraj teprve připomínkovat.

U rekonstrukce vily Jana Bechera, jenž se téměř za 89 milionů korun změnila v interaktivní galerii, OLAF kritizuje mimo jiné tendr na stavební firmu.

Ze závěrů vyplývá, že v komisi pro otevírání obálek s nabídkami seděl zastupitel kraje Jakub Pánik (ČSSD), který byl i ve výboru regionální rady, jež schválila projekt. Současně byl i obchodní ředitel jedné společnosti ve sdružení firem, které zakázku získalo.

Kraj první tendr zrušil a vyhlásil znovu, ale vyhrálo stejné sdružení. Podle OLAF byla také padělaná reference, kterou jedna z firem předložila.

Dokumentace není. Psalo se na tabuli se smývatelným fixem

Modernizace a dostavba Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově stála asi 400 milionů korun. Vyšetřovatelé OLAF poukazují na to, že vítězná nabídka stavební firmy byla o 19 milionů korun dražší než druhá levnější nabídka.

Z protokolu vyplývá, že o hodnocení nabídek neexistuje relevantní dokumentace. Postup vyhodnocování nabídek byl zapisován na tabuli smývatelným fixem a tabule byla po skončení výběru smazána.

"Tímto případem i dalšími dvěma kritizovanými projekty se nyní zabývá interní audit krajského úřadu," uvedl Navrátil.

Měnili původně navržená kritéria

Vybudování Centra technického vzdělávání v Ostrově stálo 431 milionů korun. OLAF v protokolu z kontroly uvádí, že se v době přípravy veřejné zakázky změnila původně navržená kritéria.

Nejdříve měly být pro výběr firmy rozhodující z 90 procent cena a z deseti procent záruka na jakost. Následně ale byla kritéria tendru změněna na poměr 60 procent cena a 40 procent plán plnění veřejné zakázky. Změnu provedla rada kraje.

"Už si nepamatuji, proč to tenkrát bylo. Stanoviska ke všem případům odešleme do 22. října a vyčkáme na reakci OLAF," konstatoval Navrátil.

Hrozba se prohloubila

Karlovarský kraj už má problémy kvůli auditu společnosti Deloitte, který zjistil v programu Severozápad pochybení u všech 35 kontrolovaných projektů realizovaných i v Ústeckém kraji. Oběma regionům tak hrozí, že budou muset vracet kolem 2,6 miliardy korun.

V případě Karlovarského kraje jde o 800 milionů až miliardu korun. "O věci se stále jedná. Nevím, co bude, kdyby se výhrady OLAF potvrdily. Ovšem případné vracení části evropských dotací se může uskutečnit jen jednou," řekl Navrátil.

Zjištění OLAF považuje opoziční zastupitel kraje Jan Bureš (ODS) za závažná. Podle něho prohloubila hrozbu vracení stovek milionů korun, jež kraj získal na dotacích.

Bureš řekl, že kontrola OLAF se do značné míry shoduje se závěry auditu společnosti Deloitte. "Ten se přitom vedení kraje snažilo od samého počátku bagatelizovat. OLAF jde ještě dál, nově se v jeho zprávě objevuje třeba zmínka o padělání referencí," dodal Bureš.

 

Právě se děje

Další zprávy