Cheb a Německo hledají smír ve sporu o les v Bavorsku

ČTK ČTK
25. 7. 2011 22:11
Obě strany se chtějí dohodnout, a předejít tak dalšímu soudnímu procesu
Cheb les zakoupil v roce 1927.
Cheb les zakoupil v roce 1927. | Foto: foto.mapy.cz

Cheb - Cheb a zástupci Německa hledají řešení v případu sporu o stovky hektarů lesa v Bavorsku poté, co se německá strana odvolala proti rozsudku soudu v Řezně.

Soud letos v únoru rozhodl o sejmutí nucené správy nad lesem, Cheb by s ním tudíž mohl volně nakládat. Proti rozsudku se ale německý stát odvolal.

Starosta Pavel Vanoušek (ČSSD) řekl, že nelze vyloučit dohodu dříve, než se odvolací soud v Mnichově začne případem zabývat.

Jak německá, tak i česká strana se podle Vanouška shodují v tom, že by bylo lepší dospět ke smírnému řešení a předejít dalšímu soudnímu procesu.

Vedení města se prozatím jednou sešlo se zástupci spolkového ministerstva vnitra a spolkové země Bavorsko. Další jednání je dohodnuté na srpen, uvedl Vanoušek.

Německá strana přišla s návrhem, že by 600 hektarů lesa včetně nemovitostí od Chebu odkoupila za cenu stanovenou znaleckým posudkem, která je zhruba 9,4 milionu euro (kolem 229,5 mil. Kč).

Cheb se zatím k nabídce oficiálně nevyjádřil, ale jeho vedení nepřímo oznámilo, že to je asi málo.

Zastupitelstvo: Les by se neměl prodávat vůbec

Podle Vanouška navíc převládá v zastupitelstvu názor, že les by se neměl prodávat. Proto bude patrně toto řešení neprůchodné.

Jednání ale budou pokračovat a patrně potrvají delší čas. Nelze očekávat, že by v srpnu padlo zásadní rozhodnutí, uvedl starosta. "Pokud jde o les, o ten se nyní dále stará nucený správce. Máme o lese dobré informace a je ve výborném stavu," dodal.

O sejmutí nucené správy nad asi 600 hektary lesa v Bavorsku se Cheb snaží už zhruba 20 let.

Přestože německé soudy už dávno uznaly, že jde o historický majetek českého města, až prosincový výrok soudu v Řezně poprvé konstatoval, že nucená správa uvalená na lesy má být zrušena.

Poté vydal také odpovídající verdikt, proti němuž ale téměř okamžitě následovalo odvolání německé strany. Ať už by odvolací soud rozhodl ve sporu jakkoliv, i proti jeho verdiktu lze podat odvolání, uvedl Vanoušek.

Cheb les zakoupil už v roce 1927. Po komunistickém převratu v roce 1948 se ale město kvůli železné oponě o svůj majetek nemohlo starat. Tehdejší západní Německo vydalo v roce 1965 zvláštní zákon, kterým na podobné pozemky uvalilo nucenou správu.

 

Právě se děje

Další zprávy