reklama
 
 

Znojmo po opravě zpřístupnilo část středověkých hradeb

17. 9. 2011 7:12
Místo, které je novou turistickou atrakcí, nabízí odpočinek a výhled na město

Znojmo - Část středověkého městského opevnění ve Znojmě byla v pátek znovu otevřena. Obnova dvě stě metrů dlouhého úseku přišla na čtrnáct milionů korun.

Hradby u Střelniční věže byly dříve ukryty za průmyslovým objektem. Ten byl ale zbourán a na jeho místě byl obnoven hradební příkop. Místo je oseté trávou a jsou na něm i lavičky na posezení. Přes příkop navíc vede dřevěná lávka.

Z těchto míst je nyní vidět středověké opevnění města s Vlkovou a Střelniční věží. Průchozí pás využívají místní obyvatelé i turisté ke zkrácení cesty. Opevnění je přístupné od osmé hodiny ranní do osmi hodin večer.

Oprava opevnění začala loni v březnu. Dělníci na místě našli i pozůstatky dřevěných trámů, které dříve sloužily k zadržování vody v příkopu. Vodu do něj uměle napouštěli obránci města. Útočníci mohli při obléhání dřevěné stěny příkopu zničit, bylo to ale riskantní.

Součástí projektu měla být i oprava Střelniční věže, která je již několik staletí bez střechy. Památkáři ale použití dlátové střechy, jakou má i nedaleká Vlkova věž, nepovolili. Podle nich není jasné, jak původní střecha Střelniční věže vypadala, a proto ji nelze obnovit. Se zastřešením objektu ale souhlasí.

"Nechceme jen jediné, a to hru na historii, tedy stavbu romantické dlátové střechy, která nemá opodstatnění," řekl ředitel jihomoravských památkářů Petr Kroupa. Oprava a využití Střelniční věže jsou tak zatím v nedohlednu.

autor: ČTK | 17. 9. 2011 7:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihomoravský kraj

  reklama
  reklama
  reklama