Židenice zvolí náhradu za pohřešovaného místostarostu

ČTK ČTK
31. 10. 2011 11:51
Aleš Vytopil se pohřešuje již 7 týdnů, novým místostarostou bude Aleš Mrázek

Brno - Zastupitelé městské části Brna-sever zvolí nástupce za nezvěstného místostarostu Aleše Vytopila (ODS). Policie po něm sedm týdnů bezvýsledně pátrá.

Volba náhradníka nijak nesouvisí s prací policie ani tím, zda se Vytopil objeví nebo neobjeví. Souvisí to s chodem úřadu, je třeba, aby práce nestála, řekl místostarosta Jiří Nesiba (ČSSD).

Novým místostarostou se má stát Aleš Mrázek (ODS).

Mrázka by zastupitelé měli místostarostou zvolit 9. listopadu. Na rozdíl od Vytopila bude neuvolněným místostarostou, práci tedy nebude vykonávat na celý úvazek, ale vedle svého současného zaměstnání. Bude mít na starost stejná témata, a to územní rozvoj, investice a evropské fondy.

Zastupitelé podle Nesiby nejdřív odvolají Vytopila, pak do funkce zvolí Mrázka. "Kdyby se Vytopil objevil, zastupitelstvo znovu zmocní k výkonu funkce jeho," uvedl Nesiba.

V Brně-Židenicích tvoří radniční koalici ČSSD s ODS a Zelenou pro Židenice. Nová volba podle Nesiby na složení koalice nic nemění. Mrázek je nyní řadovým zastupitelem.

Vytopil je nezvěstný od 9. září. Svědci ho naposledy viděli v Mariánském údolí v Brně-Líšni poblíž restaurací U Raka a Eldorádo, kam přijel svým hnědým vozem Volkswagen Passat.

Policie ve druhé polovině října zajistila Vytopilovy doklady. Pouzdro s jeho občanským a řidičským průkazem a klíči nalezli v trávě pracovníci údržby komunikací, a to u nájezdu na dálnici na opačné straně Brna.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy