Těhotná žena porodila po čtyřech měsících v kómatu zdravého chlapce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2016 14:40
Mladá žena v říjnu v pátém měsíci těhotenství utrpěla při dopravní nehodě závažné poranění mozku a krční páteře. I přes veškerou snahu lékařů a dostupnou péči zůstala v bezvědomí. Na oddělení ARO ve Fakultní nemocnici v Brně žena po třech měsících nyní císařským řezem porodila v 31. týdnu těhotenství zdravého chlapečka o hmotnosti 1,97 kg. „Pacientka je v perzistentním vegetativním stavu, což znamená, že nereaguje na vnější podněty, ale má stabilní vegetativní funkce,“ upřesnil tiskový mluvčí FN Brno Pavel Žára. Díky stimulaci vnějšími podněty a úzkému kontaktu s rodinou se stav ženy mírně zlepšuje. Už otevírá oči, posazuje se a fixuje pohled, kontakt se s ní však zatím nepodařilo navázat.
Chlapec se narodil císařským řezem ženě, která je v bezvědomí od vážné nehody. (Ilustrační foto)
Chlapec se narodil císařským řezem ženě, která je v bezvědomí od vážné nehody. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Brno - V brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři přivedli na svět chlapečka císařským řezem v půli ledna. Žena se dostala do bezvědomí před čtyřmi měsíci při dopravní nehodě. Zákrok byl náročný a jeho výsledek nejistý. V brněnské fakultní nemocnici se ročně narodí 6000 dětí. "Porod pacientky v kómatu je ojedinělou událostí," komentovala primářka II. anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice Dagmar Seidlová.

"S podobným zákrokem jsme se zatím setkali v odborné literatuře. Něco takového se děje, a to myslím zcela bez nadsázky, tak jednou za deset let," řekla primářka. Třiatřicetiletá žena podle ní utrpěla při dopravní nehodě poranění mozku a krční páteře, z něhož se pomalu zotavuje.

Podle ní je nejdůležitější, že příběh má šťastný konec. Chlapeček přišel na svět v 31. týdnu těhotenství matky s váhou 1,9 kilogramu. Následně byl tři týdny v inkubátoru. Již byl z nemocnice propuštěný. Pečuje o něj bratr pacientky.

Při císařském řezu postupoval tým lékařů tak, jak by postupoval při stejném zákroku u zdravé pacientky. Nastávající matku uspali za pomoci anestezie a dítě z jejího těla vyjmuli. Po výkonu se z anestezie opět probudila. Zůstala ale jen ve vegetativním stavu, tedy opět v kómatu.

Zdravotní stav ženy se začal lepšit. Hýbe již levou rukou a nohou. Lékaři u ní pozorují snahu posadit se na posteli, otevírá oči a fixuje pohled. "Samozřejmě to, nakolik si uvědomuje, že se stala matkou zdravého syna, to prostě nevíme. Stejně tak netušíme, jak se bude její stav vyvíjet. Důležité pro nás je, že chlapeček je v pořádku a zdravotní stav u matky má vývoj k lepšímu," uvedla lékařka.

Matku čeká přesun na specializované oddělení, na němž se lékaři věnují právě pacientům v obdobně závažných stavech, v jakém nyní je.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy