Ženy nakažené virem zika nemají na výběr, dětí s mikrocefalií bude přibývat

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 2. 2016 17:05
Kvůli přísným zákonům zakazujícím potraty a těžko dostupné antikoncepci nemají ženy v Latinské Americe mnoho způsobů, jak se bránit riziku narození dítěte s vývojovou poruchou zvanou mikrocefalie. Rady vlád jednotlivých zemí ohledně plánovaného rodičovství se míjí s realitou chudých oblastí. Místo toho se čím dál více žen uchyluje k nebezpečným podomácku provedeným potratům. A to nutí země přemýšlet, zda nezměnit přísnou potratovou politiku.
Mikrocefalie je nervové onemocnění, které způsobuje zastavení růstu mozku.
Mikrocefalie je nervové onemocnění, které způsobuje zastavení růstu mozku. | Foto: ČTK

Brasília - S šířením viru zika, který představuje nebezpečí hlavně pro těhotné ženy, se v latinskoamerických zemích začíná řešit otázka přísných zákonů týkajících se interrupcí.

Ačkoliv stále ještě nebyla oficiálně potvrzena souvislost mezi nákazou virem během těhotenství a mikrocefalií, v zasažených zemích se s tímto onemocněním mozku rodí stále více dětí.

Ani případná vakcína či vyhubení všech komárů rodu Aedes aegypti už tyto děti nedokáže vyléčit.

Možností, jak se mohou ženy v Latinské Americe před porodem nemocného dítěte bránit, není mnoho. Může za to těžko dostupná antikoncepce a přísné zákony zakazující interrupci.

Čím dál více se jich proto uchyluje k nebezpečným domácím potratům.

Americký The New York Times píše, že v Brazílii se právní odborníci snaží docílit alespoň toho, aby byl potrat povolen matkám, u nichž existuje podezření, že se jejich plod vyvíjí s abnormálně malou hlavou.

V této virem zika nejvíce zasažené zemi je interrupce povolena pouze v případě početí znásilněním či incestem. Anebo pokud je během těhotenství ohrožen život matky.

Podle vládních odhadů skončí každoročně v nemocnicích na 200 000 žen, které podstoupily neodborný pokus o potrat.

Aktivisté bojující za právo na potrat jsou nejvíce slyšet ve městě Recife, které nárůst výskytu mikrocefalie zasáhl nejvíce.

Střetávají se s konzervativními zákonodárci, kteří by už tak velmi omezující zákony chtěli ještě zpřísnit. Narážejí na závažný fakt, který se váže právě k mikrocefalii. Toto konkrétní onemocnění lze velmi často odhalit ultrazvukem až zhruba po 24 týdnech těhotenství.

Kolumbijský ministr zdravotnictví už podle listu Washington Post navrhl, že v případě potvrzení spojitosti nákazy virem zika a mikrocefalie by Kolumbijky měly mít možnost jít na potrat.

Co je mikrocefalie

Guilherme Soares Amorim. Dvouměsíční dítě s mikrocefalií.

Mikrocefalie je nervová vývojová porucha způsobující předčasné ukončení růstu mozku. U narozených dětí se projevuje malým obvodem lebky a zakrněným mozkem. Onemocnění je často spojeno s tělesnými a duševními poruchami.

Souvislost s nákazou virem zika doposud není oficiálně potvrzena, podle prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) však existuje "silné podezření". Vyplývá to ze zvýšeného výskytu onemocnění v zemích, kde se virus objevil.

Matky nejčastěji umírají na "zpackané" potraty

Tváří v tvář epidemii cítí někteří politici - stejně jako aktivisté - potřebu přísné zákony zmírnit. Organizace spojených národů proto začátkem února zařadila právo na interrupci mezi základní lidská práva

Obrovským problémem zůstává, že nedostatek alternativ v řešení této otázky vede stále více žen k tomu, aby podstoupily riskantní potrat mimo lékařskou ordinaci. 

"Nebezpečné potraty jsou hlavní příčinou úmrtnosti matek v tomto regionu," vysvětlila Paula Ávila-Guillen z Centra pro reprodukční práva britskému listu The Guardian. Kvůli přísným zákonům je podle ní v Latinské Americe až 95 procent všech interrupcí provedeno za nevhodných a životu nebezpečných podmínek.

Dodává, že možnosti distribuce antikoncepce či legální potraty jsou omezeny výhradně na větší města.

Virus zika se přitom šíří především v zemědělských a venkovských oblastech, kde se vyskytuje obecně více komárů. V chudých tropických oblastech často není dostatek nemocnic.

Vláda jednotlivých zemí vidí řešení v doporučení ženám, aby s otěhotněním jednoduše počkaly do doby, než se podaří dostat epidemii pod kontrolu nebo bude vyvinuta účinná vakcína.

Za potrat hrozí vězení

Například kolumbijská vláda nabádá ženy, aby odložily těhotenství o osm měsíců. Interupce byla v této zemi zakázána do roku 2006. Od té doby je povolena pouze v případě, pokud je to nutné pro záchranu života matky.

Ženám v Salvadoru pak bylo doporučeno, aby počkaly s otěhotněním dokonce dva roky. Potrat je v zemi bez výjimek protizákonný. Ženu, která není schopná prokázat samovolný potrat nebo narození mrtvého plodu, čeká vězení.

Přístup k antikoncepci je ale přitom pro většinu žen v chudých oblastech Latinské Ameriky velmi omezený. V odlehlých venkovských oblastech často nejsou nemocnice a za lékaři musejí ženy jezdit do nejbližšího města.

Jako problém se jeví i nedostatečná osvěta. Mnoho z těhotných jsou v podstatě stále ještě děti. V Salvadoru tvoří čtvrtinu rodiček nezletilé dívky. Až polovina dětí přijde na svět neplánovaně. Ženy nejsou ve společnosti respektovány a je na nich pácháno sexuální násilí.

Z průzkumů vyplývá, že plánování těhotenství není v Latinské Americe běžná praxe. Vládami navrhovaná řešení se proto míjí účinkem.

Pokud se potvrdí, že zika virus způsobuje vrozenou vadu mozku, tak je to velmi zlá záležitost, říká epidemiolog Ladislav Machala. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 26 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy