Referendum o nádraží nebude, rozhodli zastupitelé Brna

ČTK ČTK
2. 9. 2014 10:47
Hlasovali proti návrhu Strany zelených zařadit na program úterního jednání bod o vyhlášení referenda kvůli poloze hlavního nádraží. Do říjnových voleb se referendum nestihne.
Hlavní nádraží v Brně.
Hlavní nádraží v Brně. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Strana zelených v úterý neuspěla s návrhem zařadit na program jednání brněnského zastupitelstva bod o vyhlášení referenda kvůli poloze hlavního nádraží.

Zelení chtěli, aby referendum vyhlásil sám magistrát bez ohledu na to, zda se podařilo aktivistům sesbírat dostatek podpisů na jeho vyvolání. Zastupitelé se však s názorem strany neztotožnili.

Vyvolat referendum se snažila už občanská aliance Referendum 2014, která o prázdninách odevzdala na radnici petici s více než 20 tisíci podpisy. Potřeba je mít okolo 18 500 podepsaných Brňanů. Úředníci ale zhruba 8 tisíc podpisů vyškrtli kvůli nečitelnosti a jiným důvodům, a proto aktivisté podali žalobu.

Koalice: je to krok zpět

Pro návrh zelených bylo 14 členů z 55 zastupitelů. Proti bylo 21 z nich, 12 se zdrželo a zbytek nebyl přítomný na jednání. Kromě zelených návrh podpořili například komunisté nebo někteří zastupitelé TOP 09.

Proti byla koalice nebo KDU-ČSL, která tvrdí, že referendum by bylo krokem zpět. Aktivisté totiž chtěli pro referendum dvě otázky. Jedna se měla lidí ptát, zda chtějí odsunuté nádraží u Zvonařky, nebo v centru pod Petrovem. Druhá měla směřovat k tomu, jestli lidé souhlasí, aby byla vyhlášena nová veřejná soutěž.

Právě to by podle mnohých politiků znamenalo zbytečné průtahy. "Bylo už vypracováno mnoho studií a všechny hovoří o odsunu. Potřebujeme už stavět, a ne se tím znovu zabývat," řekla lídryně KDU-ČSL Klára Liptáková.

Na zastupitelstvu vystoupil také zmocněnec petičního výboru Jakub Patočka, který žádal primátora, aby referendum vyhlásil. "Sesbírali jsme dostatek podpisů, ale magistrát část z nich vyřadil. Přitom nejméně u třetiny z nich to bylo neoprávněné. Doplnili jsme další podpisy, a proto nás nenuťte obracet se znovu na soud," řekl Patočka.

Dalších 6 tisíc podpisů

Tajemník magistrátu Pavel Loutocký mu však odpověděl, že úředníci se kontrolou podpisů zabývali dostatečně a žádné neoprávněně vyřazené nebyly.

Aktivistům chybělo asi 5200 podpisů, v pondělí odevzdali magistrátu téměř 6 tisíc podpisů. Úředníci mají na jejich kontrolu 15 dnů, a proto se v úterý zastupitelstvo peticí zabývat nebude.

Aby se referendum stihlo souběžně s říjnovými komunálními volbami, musel by primátor Roman Onderka (ČSSD) svolat mimořádné zastupitelstvo.

Odsun vlakového nádraží v Brně je dlouho diskutovaným tématem. Podle mnohých je současné nádraží ostudou města. Jeho modernizace by měla stát kolem 20 miliard korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Studená fronta přinesla do Česka intenzivní sněžení, objevily se i zimní bouřky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, informovali dnes na facebooku pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. Už dříve varovali, že sněžení v kombinaci se silným větrem může hlavně v místech nad 500 metrů nad mořem vytvářet nebezpečné sněhové jazyky, na horách závěje, a to až do pátečního večera.

"V souladu s předpovědí přechází naše území podružná studená fronta v podobě výrazného pásu intenzivního sněžení, kdy se na této linii ojediněle vyskytují zimní bouřky," uvedli meteorologové a přidali několik fotografií z webových kamer. Další snímky zachycující dopolední sněhovou vánici lidé sdíleli na sociálních sítích.

Bouřky v zimě jsou spíše vzácné a obvykle méně plošné než ty letní, každou zimu jich bývá několik. "Nečekejte ale klasické letní blýskavice - zimní bouřky jsou o mnoho decentnější," upozornili meteorologové.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

V Česku ubylo lidí v příjmové chudobě, předloni jich bylo meziročně asi o 100 tisíc méně

Domácnosti si předloni v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. V roce 2020 nejrychleji rostl příjem seniorům, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v příjmové chudobě předloni ubylo. Bylo jich asi 900 tisíc, meziročně tedy o 100 tisíc méně. Míra příjmové chudoby klesla z 9,5 na 8,6 procenta, uvedl ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Z osobností světové politiky důvěřují Češi nejvíce slovenské prezidentce Čaputové, naopak nejvyšší nedůvěru má ruský prezident Putin, uvedl výzkum

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy