Brno chce změnit územní plán, dostalo 1800 připomínek

ČTK Domácí ČTK, Domácí
19. 2. 2014 14:08
Aktualizace 20 let starého územního plánu vyvolala mezi obyvateli a aktivisty pobouření
Nový územní plán umožní stavět vyšší domy. Na snímku nová AZ Tower.
Nový územní plán umožní stavět vyšší domy. Na snímku nová AZ Tower. | Foto: Filip Fojtík

Brno - Brněnský magistrát přijal kolem 1800 připomínek a námitek k aktualizaci územního plánu, které splňovaly požadované náležitosti.

Dalších více než 2000 připomínek nelze podle mluvčího brněnské radnice Pavla Žáry kvalifikovat jako řádně podané. Během několika týdnů vypracuje magistrát návrh na vypořádání připomínek a rozhodnutí o námitkách.

Aktualizace 20 let starého územního plánu vyvolala mezi obyvateli a aktivisty pobouření. Zejména občanské iniciativy a opoziční brněnští zastupitelé ze Strany zelených poukazují na to, že změna zvýší index podlažních ploch, což umožní stavět vyšší domy, nebo bude možné na plochách vymezených pro zeleň stavět obchody.

Magistrát však taková tvrzení od začátku odmítá a upozorňuje na to, že aktualizace je pouze reakcí na vývoj města.

Brňany k připomínkování vytrvale vyzývalo také občanské sdružení Žít Brno, jehož facebookovou stránku nechalo město před necelými dvěma týdny zablokovat.

Podle Žáry nelze přesně určit, co lidé připomínkovali nejvíce. "Každého zajímala jeho nemovitost, jeho okolí, takže z celkového počtu nevznikl žádný jeden velký konkrétní problém," uvedl Žára s tím, že radnice se bude zabývat každým podnětem.

Lidé se mohli k aktualizaci územního plánu vyjadřovat do 11. února. Z celkového počtu platných podání bylo přes 500 připomínek a téměř 1300 námitek. Další podněty neměly potřebné náležitosti, jako například elektronický podpis. "Více než 2300 podání nebyla způsobilá vyvolat právní účinky," řekl Žára.

Zatímco připomínku mohl podat každý, námitku pouze vlastník nemovitosti, oprávněný investor nebo zástupce veřejnosti, což je fyzická nebo právnická osoba, která prokazatelně zastupuje minimálně 200 občanů uplatňujících věcně shodnou připomínku. Každá námitka podaná zástupcem veřejnosti tedy musela mít 200 podpisů.

Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna vypracuje během několika týdnů návrh na vypořádání podmínek a rozhodnutí o námitkách. Návrh doručí státním orgánům a krajskému úřadu, které mají 30 dnů na uplatnění stanovisek.

 

Právě se děje

Další zprávy