Referendum o nádraží nebude, rozhodli zastupitelé Brna

ČTK ČTK
2. 9. 2014 10:47
Hlasovali proti návrhu Strany zelených zařadit na program úterního jednání bod o vyhlášení referenda kvůli poloze hlavního nádraží. Do říjnových voleb se referendum nestihne.
Hlavní nádraží v Brně.
Hlavní nádraží v Brně. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Strana zelených v úterý neuspěla s návrhem zařadit na program jednání brněnského zastupitelstva bod o vyhlášení referenda kvůli poloze hlavního nádraží.

Zelení chtěli, aby referendum vyhlásil sám magistrát bez ohledu na to, zda se podařilo aktivistům sesbírat dostatek podpisů na jeho vyvolání. Zastupitelé se však s názorem strany neztotožnili.

Vyvolat referendum se snažila už občanská aliance Referendum 2014, která o prázdninách odevzdala na radnici petici s více než 20 tisíci podpisy. Potřeba je mít okolo 18 500 podepsaných Brňanů. Úředníci ale zhruba 8 tisíc podpisů vyškrtli kvůli nečitelnosti a jiným důvodům, a proto aktivisté podali žalobu.

Koalice: je to krok zpět

Pro návrh zelených bylo 14 členů z 55 zastupitelů. Proti bylo 21 z nich, 12 se zdrželo a zbytek nebyl přítomný na jednání. Kromě zelených návrh podpořili například komunisté nebo někteří zastupitelé TOP 09.

Proti byla koalice nebo KDU-ČSL, která tvrdí, že referendum by bylo krokem zpět. Aktivisté totiž chtěli pro referendum dvě otázky. Jedna se měla lidí ptát, zda chtějí odsunuté nádraží u Zvonařky, nebo v centru pod Petrovem. Druhá měla směřovat k tomu, jestli lidé souhlasí, aby byla vyhlášena nová veřejná soutěž.

Právě to by podle mnohých politiků znamenalo zbytečné průtahy. "Bylo už vypracováno mnoho studií a všechny hovoří o odsunu. Potřebujeme už stavět, a ne se tím znovu zabývat," řekla lídryně KDU-ČSL Klára Liptáková.

Na zastupitelstvu vystoupil také zmocněnec petičního výboru Jakub Patočka, který žádal primátora, aby referendum vyhlásil. "Sesbírali jsme dostatek podpisů, ale magistrát část z nich vyřadil. Přitom nejméně u třetiny z nich to bylo neoprávněné. Doplnili jsme další podpisy, a proto nás nenuťte obracet se znovu na soud," řekl Patočka.

Dalších 6 tisíc podpisů

Tajemník magistrátu Pavel Loutocký mu však odpověděl, že úředníci se kontrolou podpisů zabývali dostatečně a žádné neoprávněně vyřazené nebyly.

Aktivistům chybělo asi 5200 podpisů, v pondělí odevzdali magistrátu téměř 6 tisíc podpisů. Úředníci mají na jejich kontrolu 15 dnů, a proto se v úterý zastupitelstvo peticí zabývat nebude.

Aby se referendum stihlo souběžně s říjnovými komunálními volbami, musel by primátor Roman Onderka (ČSSD) svolat mimořádné zastupitelstvo.

Odsun vlakového nádraží v Brně je dlouho diskutovaným tématem. Podle mnohých je současné nádraží ostudou města. Jeho modernizace by měla stát kolem 20 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy