Ve školce učila žena s tuberkulózou, děti musí na testy

ČTK ČTK
6. 1. 2012 11:43
Učitelka pracovala v jedné z břeclavských školek, TBC jí zjistili až při hospitalizaci
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Břeclav - V jedné z břeclavských mateřských škol učila děti žena nakažená tuberkulózou.

Lékaři u ní vážnou nemoc zjistili až později, když byla se zdravotními obtížemi hospitalizovaná. O případu informovala Česká televize.

Podle ředitele Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jana Marečka sice děti půjdou na testy, protože v medicíně nelze nikdy nic stoprocentně vyloučit, ale nákaza je velmi nepravděpodobná, řekl.

Učitelka byla v zaměstnání se zdravotními potížemi jen několik dní, poté se odešla léčit.

Mareček zdůraznil, že žena je mimo školku od konce listopadu. V mateřince hygienici zavedli preventivní opatření. "Spíš preventivního charakteru, než že bychom očekávali, že tam byl nějaký problém," uvedl.

Děti budou sledovat zdravotníci, první kontroly začnou kolem 15. ledna. Režim skončí na konci května. Podle Marečka nepřicházejí lékařská vyšetření dětí pozdě; nemoc má dlouhou inkubační dobu a nelze ji zjistit dříve.

Kontroly budou absolvovat i kolegové nemocné učitelky.

Podívejte se, v jakém prostředí se léčí tuberkulóza

Tuberkulóza se šíří většinou mezi lidmi ze sociálně slabého prostředí a okraje společnosti. Aby se nemoc přenesla z jednoho člověka na druhého, je potřebný velmi úzký kontakt, například sdílení jedné domácnosti.

Podle Marečka proto ani u mateřské školy, kde učitelky děti berou do náruče, není nákaza pravděpodobná. "Žádné z dětí není ze skupiny sociálně slabých obyvatel," zdůraznil a upozornil i na krátkou dobu, po kterou byla učitelka s nemocí v práci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy